Masz objawy alergii skórnej? Poznaj sposoby złagodzenia problemu!

Archiwum Wt. 28.03.2023 16:22:43
28
mar 2023

Alergie skórne to problem, który dotyka coraz większego grona osób. Pojawiają się one u dzieci i dorosłych, a wywoływane są różnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Alergie skórne należą do widocznych (np. czerwone plamy), bolesnych i prowadzących do uczucia dyskomfortu chorób, które zmniejszają pewność siebie i ogólne samopoczucie. Czy można jakoś pomóc osobie, którą dotknęła ta choroba? Poznaj sposoby łagodzenia problemu.

Używaj właściwych kosmetyków

Podstawą powstawania alergii skórnych jest nieprawidłowe działanie płaszcza hydrolipidowego skóry. Odpowiada on za utrzymanie prawidłowej równowagi mikrobiomu. Gdy jest on zaburzony, pozwala na powstawanie różnorodnych stanów zapalnych. Wyróżnia się m.in. alergie skórne, czego następstwem są czerwone plamy na skórze, egzemę oraz atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry. Aby mikrobiom mógł działać prawidłowo, warto używać dobrych jakościowo kosmetyków dla skóry wrażliwej. Tego typu produkty nie pełnią funkcji leczniczej, jednak mogą wspomóc walkę z zapaleniami skóry. Działają łagodząco, nawilżająco i przeciwświądowo, czym łagodzą powstałe objawy i zmniejszają uczucie dyskomfortu oraz chęć drapania podrażnionych miejsc.

Wybierając kosmetyki do uszkodzonej skóry, warto skonsultować zakupy z dermatologiem lub kosmetologiem. Powinni wskazać najlepsze produkty dla danego typu skóry i zmian, które na niej powstały. Przy zakupie należy jednak pamiętać o tym, aby żaden z kosmetyków nie miał w sobie silnych substancji zapachowych, barwiących oraz konserwantów, które mogą podrażniać naskórek, wysuszać cerę i pogłębiać występujący problem.

Dbaj o oczyszczanie skóry

Podstawą dbania o skórę alergika jest jej odpowiednie oczyszczanie. Jeśli masz objawy alergii skórnej, powinieneś dbać o prawidłowe pozbywanie się wszelkich zanieczyszczeń z twarzy, włosów i ciała. Wokół nas jest wiele alergenów, które chętnie osadzają się na skórze i powodują różnego typu zapalenia i choroby. Jak zabrać się za oczyszczanie? Potrzebujesz do tego zadania dobrych kosmetyków. Najlepiej pianek i żeli, które w swoim składzie zawierać będą wodę mineralną i niacynamid. Staraj się nie wybierać produktów ze składnikami silnie alergizującymi, np. z olejkiem lawendowym czy masłem Shea.

Pozbądź się alergenów


Jak pozbyć się alergenów, skoro są one wszędzie? Warto zadbać przede wszystkim o swoje mieszkanie i zanieczyszczenia, które w nim się znajdują. Mając alergie skórne, należy pozbyć się dywanów, puchatych koców, poduszek dekoracyjnych oraz wszelkich dodatków, z których ciężko usunąć kurz. Do tego warto regularnie zmieniać pościel oraz ręczniki. Należy pamiętać, aby do prania materiałów mających kontakt z ciałem używać jedynie niealergizujących płynów i preparatów, które nie wpłyną negatywnie na skórę. Do tego dobrym pomysłem jest zakup nawilżacza i oczyszczacza powietrza. To pozwoli zachować w pomieszczeniu prawidłową wilgotność (zmniejszającą suchość skóry) oraz wyeliminuje część zanieczyszczeń, drobnoustrojów i alergenów, które unoszą się w pokoju czy mieszkaniu. Takie działanie znacząco zwiększy szanse na skuteczne leczenie i pozbywanie się objawów alergii skórnej.