Diecezja siedlecka

84. rocznica Zbrodni Niemieckiej na mieszkańcach Rudna

Kościół Niedz. 26.05.2024 23:04:48
26
maj 2024

Mszą świętą sprawowaną o godz. 12.00 przez ks. Dariusza Denisiuka proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego i św. Andrzeja Boboli w Rudnie na cmentarzu parafialnym w niedzielę, 26 maja rozpoczęły się obchody 84. Rocznicy Zbrodni Niemieckiej na mieszkańcach Rudna.

30 maja 1940 roku Niemcy przeprowadzili w Rudnie akcję odwetową za śmierć Volksdeutscha z Cichostowa, który najprawdopodobniej został zastrzelony z rąk kolegi. Rankiem, Niemcy otoczyli wioskę, wyciągnęli z domów i zebrali na placu przy kościele ok. 170 mężczyzn, w tym proboszcza ks. Romana Ryczkowskiego. Po drodze została przeprowadzona selekcja, w wyniku której zostało 51 mężczyzn, w tym ksiądz. Miejscem egzekucji stała się leśna polana w pobliżu miejscowości Planta.

Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest żywa. W ubiegłym roku, na ich podstawie, został wyprodukowany przez TVP3 Lublin dla TVP Historia film „Tam gdzie owce moje, tam i pasterz”.

Msza święta jest głównym elementem obchodów rocznicy tych wydarzeń. 30 maja o godz. 17.00 odbędzie się rajd rowerowy do lasu w miejscowości Planta, w miejsce, gdzie rozstrzelano mężczyzn.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.