Diecezja siedlecka

Do Matki Bożej Kodeńskiej zmierza Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej

08
sie 2023

5 sierpnia, z Bobrownik nad Wieprzem po raz piętnasty wyruszyła Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej. We wtorek, 8 sierpnia, pielgrzymi zatrzymali się w parafii Przemienienia Pańskiego i św. Andrzeja Boboli w Rudnie, gdzie mieszkańcy przygotowali dla nich ciepły posiłek.

- Jedziemy w tym roku w 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tak, jak każdego roku, omadlamy każdą mogiłę, odwiedzamy miejsca pamięci narodowej. Są to „rekolekcje w siodle”. Modlimy się po drodze, odmawiamy różaniec, mamy Eucharystię. Coraz więcej jest wśród nas młodych ludzi – informuje dowódca ks. Dariusz Cabaj, organizator i pomysłodawca pielgrzymki.

W pielgrzymce biorą udział 23 konie, ale jak zapewniają organizatorzy, na trasie dołączą do nich inni pielgrzymi. Jak podkreśla ks. Maciej Majek, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach i jednocześnie zastępca dowódcy, cieszy bardzo fakt, że jest z nim młodzież:

- Podczas dzisiejszego etapu konnej pielgrzymki przemierzamy odcinek z Suchowoli do Dubicy. Praktycznie tylko cztery osoby mają powyżej 30 lat. Dużo młodzieży, której trzeba wskazywać i przypominać o tym, gdzie są korzenie wiary w Pana Boga, o relacji do Pana Boga, ale w też w żywy sposób podprowadzać ich do miejsc pamięci narodowej.

Do Kodnia pielgrzymi dotrą 13 sierpnia, gdzie wezmą udział w uroczystej Mszy świętej dziękczynnej o godz. 12.00. Następnie, o godz. 16.00 odbędzie się defilada i poświęcenie pomnika upamiętniającego Powstańców Styczniowych.EZG
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.