Diecezja siedlecka

IV Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów w Parczewie

Kościół Niedz. 23.07.2023 21:23:37
23
lip 2023

W niedzielę, 23 lipca już po raz czwarty w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów. Tegoroczne wydarzenie zbiegło się z obchodami III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i przebiegało pod hasłem „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie”.

Zgromadzonych w sanktuarium pielgrzymów powitał ks. dr Jacek Sereda – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Eucharystii w intencji Dziadków i Teściów przewodniczył Biskup Grzegorz Suchodolski, który zwrócił uwagę na rolę dziadków w przekazywaniu wiary, wartości i tradycji.

- Jesteśmy tutaj jako Kościół międzypokoleniowy, bo sami dobrze rozumiemy, że przekaz wiary powinien dokonywać się najbardziej w rodzinie. I jeżeli tak każdy z nas powspomina swoje lata dziecięce, to na pewno dotrze, w duchu wdzięczności, gdzieś właśnie do swojej babci, czy do swojego dziadka. Bo to oni uczyli nas pierwszych modlitw, wtedy kiedy rodzice pracowali, byli trochę zagonieni, po to, aby zadbać o wykształcenie, o nasz byt materialny. To właśnie dziadkowie byli tymi, którzy wspierali rodziców, jako jedni z naszych pierwszych katechistów i wychowawców w wierze i modlitwie.

Po wspólnej modlitwie Anioł Pański miała miejsce konferencja „Udział dziadków w wychowaniu dzieci i młodzieży” wygłoszona przez prof. Dorotę Kornas – Bielę z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prelegentka zwróciła uwagę na ogromną rolę dziadków w budowaniu więzi i relacji międzypokoleniowych, w przekazywaniu wartości i tradycji wnukom, przy jednoczesnym zachowaniu granic i poszanowaniu roli rodzica. Podkreśliła jak ważne jest, aby dawać młodemu pokoleniu przykład życia, modlitwy, zaspokajać potrzeby emocjonalne dziecka, a także dać poczucie bliskości, ciepła i wsparcia.

Świadectwo życia oraz doświadczenia swoich dziadków, a także ich roli w kształtowaniu relacji małżeńskich i rodzinnych wygłosili Marta i Gracjan Kosmalowie z Kościoła Domowego w parafii Stare Opole.

Wydarzenie zakończyła wspólna agapa.


Fot. ks. Paweł Broński/Elżbieta Zielińska-Gomółka
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.