Diecezja siedlecka

Organy w Bazylice Parczewskiej czekają na remont

Kościół Czw. 23.05.2024 16:54:00
23
maj 2024

W ubiegłym roku Gmina Parczew otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na wykonanie prac konserwatorskich przy organach w Bazylice Mniejszej w Parczewie. Prace remontowe zaplanowane są na początek jesieni.

Organy w parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie zostały wybudowane w 1913 r. przez Dominika Biernackiego z Dobrzynia nad Wisłą, a w pełni wykończone w 1918 r. W pierwotnym stanie liczyły one 27 głosów, obecnie jest ich 37. Zostały rozbudowane w 1988 r. przez Zbigniewa Sianowskiego, organmistrza z Warszawy.

- Każdy instrument w każdym kościele jest szczególny. Do każdego kościoła organmistrzowie specjalnie budują instrument pod względem kubatury kościoła, jego wielkości. Nasze organy zostały zbudowane specjalnie do Bazyliki. Głosy, które zostały dobrane, też zostały wybrane właśnie pod względem tego, żeby te organy odpowiednio zabrzmiały. Myślę, że sam charakter i barwa brzmienia, specyfika tego instrumentu na pewno go wyróżnia. Liczba głosów, jakie mamy do wykorzystania, możliwości jakie daje w wykonywaniu różnych utworów muzyki dawnej i współczesnej, ale przede wszystkim towarzyszenie w liturgii podczas śpiewu. Myślę, że dlatego ten instrument jest szczególny i zasługuje na to, by był remontowany i doprowadzony do stanu, który był na początku – mówi Marcin Korpysz, organista w Bazylice Mniejszej w Parczewie.

Prace, jakie zostały zaplanowane podczas renowacji organów to wymiana i przeniesienie miecha organowego, wyczyszczenie piszczałek, przegląd instrumentu pod względem tego, czy nie został zaatakowany przez szkodniki, odnowienie szafy organowej, jak również wymiana części mechanicznych, które w tym momencie nie są sprawne.

Dofinansowanie jakie otrzymała Gmina Parczew na to przedsięwzięcie wynosi 362 600,00 zł.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.