Diecezja siedlecka

Parczew: VIII Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

Kościół Pon. 08.07.2024 07:24:39
08
lip 2024

Niezwykle radosna atmosfera, kolorowe stroje, występy zespołów, solistów i recytatorów towarzyszyły tegorocznej edycji przeglądu organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną – Centrum Kultury w Parczewie oraz Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie.

W niedzielę, 7 lipca na placu przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie miał miejsce VIII Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych. Przegląd, zgodnie z regulaminem miał charakter konkursowy.

Występy twórców z powiatu parczewskiego, oceniała komisja konkursowa, która przyznawała nagrody i wyróżnienia w sześciu kategoriach. Łącznie, jury wysłuchało 21 wykonawców w następujących kategoriach: zespół wokalny z akompaniamentem - Jezioranki, Sosna, Alebabki, Kalina, Parczewiacy, Echo Dębowej, Polesie, Chmiel, Lawenda Folk; recytator - Daniel Dąbrowski; prezentacja własnego tekstu - Henryka Tureniec, Piotr Struczyk, Zenobia Bilkiewicz, Elżbieta Jośko; solista - Bartosz Stachowicz, Małgorzata Jaśkiewicz; krótka forma teatralna - Dzienny Dom Pomocy w Kolanie; krótka forma kabaretowa - ,,Anioły Caritas” z WTZ CDS w Parczewie, zespół wokalny bez akompaniamentu - grupa wokalno – teatralna ,,Zielono Mi” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy.

- Od wielu lat organizowany jest ten przegląd. Występują w nim wszystkie zespoły, recytatorzy, grupy artystyczne, które chcą się pokazać i walczą o tę pierwszą nagrodę. Ale nie na tym to polega, żeby tę nagrodę zdobyć, lecz po prostu żeby się pokazać, żeby podtrzymać tradycję, kulturę, która od wielu lat w naszym powiecie jest krzewiona, żeby nie zanikły te pewne wartości, o które powinniśmy zadbać i chlubić się nimi – mówi Jadwiga Ogłozińska, emerytowana nauczycielka, animator kultury, przewodnicząca komisji konkursowej.

Wykonawcy, którzy otrzymali najwyższą nagrodę z poszczególnych kategorii zostali nominowani do Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w województwie lubelskim.

Jak podkreślają organizatorzy, realizowanie tego rodzaju przeglądu jest bardzo istotne. Na tle wielu wydarzeń artystycznych odbywających się w powiecie parczewskim, ten konkurs jest wyjątkowy, gdyż pozwala seniorom i osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności na pokazanie się szerszej publiczności. Takie występy wzmacniają w nich pewność siebie, która przekłada się na większą motywację do działania i bycia potrzebnymi w środowisku lokalnym.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie. Wydarzenie zakończyła wspólna potańcówka.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.