Kraj

„Powstaniec 1863” – filmowy obraz powstańczej walki ks. Stanisława Brzóski na ekranach kin

Kościół Pon. 20.11.2023 16:44:06
20
lis 2023

- Kluczowe jest to, że taki film powstał; że taki film będzie w polskich kinach od 12 stycznia przyszłego roku, kiedy celebrujemy 160. Rocznicę Powstania Styczniowego - wskazał Tadeusz Syka podczas konferencji prasowej dotyczącej filmu fabularnego „Powstaniec 1863”, która odbyła się w poniedziałek, 20 listopada w Sali Kinowej Centrum Bankowo-Finansowego w Warszawie. W główną rolę Ks. Stanisława Brzóski – „ducha Podlasia”, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu.

Ponadto w spotkaniu uczestniczyli aktorzy: Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Karolina Szymczak, Ksawery Szlenkier, Wiaczesław Boguszewski oraz w formie wirtualnej: Cezary Pazura i Ewa Szykulska. Spotkanie poprowadziła Anna Kalczyńska.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji oficjalnego zwiastuna filmu. Następnie uroczyście wprowadzono dwie cenne pamiątki związane z ks. Stanisławem Brzóską. Pierwsza to Order Orła Białego – nadany pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 29 maja 2008 roku księdzu generałowi Stanisławowi Brzósce – w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz patriotyczną postawę i bohaterstwo wykazane w walce z zaborcą. Order znajduje się dziś w Urzędzie Miasta w Sokołowie Podlaskim. Druga pamiątka to szabla (model z 1861 roku) ks. Brzóski, która została wypożyczona na poniedziałkową konferencję ze zbiorów Skarbca Jasnogórskiego w Częstochowie.

Reżyser i scenarzysta – Tadeusz Syka wskazał, że pierwszy pomysł na taki film zrodził się ze studiów archiwów o bohaterach XIX-wiecznej Polski. Jedną z przesłanek do stworzenia dzieła o takiej tematyce była „luka” w polskiej kinematografii. - Kiedy wybucha wojna na Ukrainie, stwierdzamy, że nie mamy wyjścia. Ten film trzeba zrobić. […] Ponieważ w tym momencie staje się najbardziej aktualną opowieścią. Ten film będzie pokazywał, że 160 lat temu, my – Polacy w czasie Powstania Styczniowego stanęliśmy do zrywu, w którym nie mieliśmy szans ze względu na brak dowódców, broni. Nikt nam nie pomógł. […] Jak zestawimy to z tym, co dzieje się obecnie na wschodzie to widzimy, że jest odwrotnie. Militarnie to powstanie przegraliśmy, ale śmiem twierdzić, że wygraliśmy je mentalnie - wskazał Tadeusz Syka.

Reżyser przypomniał, że weterani Powstania Styczniowego bardzo mocno wspomagali obronę stolicy Polski podczas Wojny Polsko-Bolszewickiej. To oni zaciągali się do armii, aby młodych żołnierzy zaprawić w boju, zmotywować do walki i z nimi ruszyć. - Mimo przegranej, zsyłek na Sybir, Powstańcy Styczniowy wychowali ducha i doczekali się tak naprawdę wygranej nad Bolszewikami w 1920 roku - akcentował twórca filmu.

- Bardzo bym chciał, aby o legendzie, która jest umiejscowiona dosyć regionalnie, dowiedział się cały kraj. Los tego człowieka i jego wartość, postawa i wszystko co ze sobą niósł po prostu na to zasługuje - wskazał odtwórca głównej roli – Sebastian Fabijański.

Jedną z piosenek do filmu nagra Sanah. Utwór będzie nawiązywał do jednego z wierszy Marii Konopnickiej. Premiera planowana jest na początek grudnia tego roku.

„Powstaniec 1863” to pierwszy od ponad 30 lat film o Powstaniu Styczniowym; to porywająca produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Imperium Rosyjskiemu.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
zniesmaczony Pon. 20.11.2023 17:22:42

A po co tutaj ten aktor, wróg Polski. Słynny Drohiczynianin

parafianka Pon. 20.11.2023 17:21:03

Wielkie zasługi dla przechowania pamięci o ks. Brzósce ma ks. Stanisław Falkowski, wieloletni proboszcz w Niecieczy, obecnie emeryt i chory, Był też bardzo aktywnym wikariuszem w Sokołowie Podlaskim, miejscu stracenia ks. Brzóski. To wspaniała postać. W 2007 r otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2016 r. Krzyż Wolności i Solidarności”, 2021 – Medal Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.