Diecezja siedlecka

Troska jest boska, czyli projekt ,,Caritas Laudato Si” w Parczewie

Kościół Czw. 14.09.2023 07:32:51
14
wrz 2023

Projekt ,,Caritas Laudato Si”, powstał w 2019 roku jako odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka i zwrócenie uwagi na potrzebę budzenia wrażliwości ekologicznej, również w Kościele. Niestety, świat zalewa fala konsumpcjonizmu, która znacznie utrudnia życie w zgodzie ze środowiskiem. Papież w encyklice „Laudato si” mocno akcentuje potrzebę działania i zaprasza do uważniejszego życia, które oddaje chwałę Panu Bogu.

Jednym z działań projektu ,,Caritas Laudato Si” jest coroczne, ekumeniczne święto ,,Czas dla Stworzenia”, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach dla planety. Rozpoczyna się 1 września w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a kończy 4 października Dniem świętego Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. W jego świętowanie włączyli się także podopieczni Caritas w Parczewie.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie prowadzonego przez diecezjalną Caritas, 13 września sprzątali las w okolicach Jeziora Bialskiego w miejscowości Białka w gminie Dębowa Kłoda. W akcji wzięło udział 18 osób (uczestnicy wraz z kardą). W wydarzenie, jak co roku, zaangażowali się także pracownicy Nadleśnictwa Parczew.

- Dzisiaj spotkaliśmy się tutaj z grupą fajnych ludzi na akcji sprzątania lasu. Lasom trzeba pomagać. Jak wiemy, jako gatunek trujemy i powietrze, i wodę, a las to wszystko dla na filtruje. Dlatego musimy dać mu choć odrobinę od siebie – mówi Wojciech Czeczko, leśniczy Leśnictwa Białka w Nadleśnictwie Parczew.
Tego samego dnia, podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas Diecezji Siedleckiej również sprzątali las, w tym samym nadleśnictwie, na ścieżce przyrodniczej Bobrówka.

Dodatkowo, 20 września, przy budynku starej plebanii w Parczewie (ul. Kościelna 53) odbędzie się zbiórka elektrośmieci, w którą może się włączyć każda chętna osoba. Przez cały wrzesień do obu placówek można przynosić również plastikowe nakrętki, które zostaną przekazane na Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.


DG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.