Diecezja siedlecka

Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w parafii Milanów

Kościół Czw. 02.11.2023 14:53:32
02
lis 2023

1. listopada w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy weszli już do chwały niebieskiej i orędują za nami w niebie. 2. listopada w tradycji polskiej zwany jest Dniem Zadusznym. W tym dniu Kościół wspomina zmarłych pokutujących jeszcze za grzechy w czyśćcu. Jest to czas, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich przynosząc kwiaty, zapalając znicze i ofiarowując swoją modlitwę.

W uroczystość Wszystkich Świętych, nawiązując do Ewangelii, ks. Roman Wojtczuk, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Milanowie, w homilii wyjaśnił istotę świętości:

- Święci, to ludzie ośmiu błogosławieństw. Bo kiedy patrzymy na nich i czytamy ich życiorysy, to oni właśnie odpowiadają nam na pytanie: Jak żyć? Oni przeszli przez ziemię dobrze czyniąc. Oni przyjęli Chrystusowe orędzie o szczęściu i dlatego w swoim życiu stali się ludźmi szczęśliwymi. Są szczęśliwi, bo dostąpili tej Bożej obietnicy, którą mamy zapisaną na kartach Pisma Świętego „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdoła pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował nam Bóg”.
Po Eucharystii wszyscy udali się w procesji różańcowej na cmentarz parafialny, aby tam pomodlić się za dusze zmarłych.

„Żyjemy w doczesności, ale powinniśmy żyć dla wieczności” - ta myśl towarzyszyła wiernym podczas modlitwy i rozważań 2 listopada. Po Mszy świętej ks. Proboszcz wraz parafianami udał się na cmentarz, aby tam, przy pięciu stacjach, modlić się o życie wieczne dla naszych bliskich zmarłych.

W dniach od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą. Należy nawiedzić cmentarz oraz wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu (przyjąć Komunię św., odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego, brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu).EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.