Diecezja siedlecka

Uroczystości ku czci Św. Rity w parafiach diecezji siedleckiej

Kościół Wt. 20.05.2025 16:47:28
20
maj 2025

22 maja Kościół wspomina Św. Ritę. To jedna z najbardziej popularnych świętych na świecie. Po śmierci męża i synów wstąpiła do zakonu augustianek, gdzie do końca swojego ziemskiego życia oddawała się modlitwie. Jest patronką trudnych i beznadziejnych spraw. Relikwie świętej znajdują się w kilku parafiach diecezji siedleckiej. Tam też 22 maja odbędą się uroczystości ku czci św. Rity. Święta Rita z Cascii czczona jest m.in.: w parafii w Borkach k. Radzynia Podlaskiego, w parafii w Wiśniewie, w parafii Św. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim, w siedleckich parafiach pw. Św. Jana Pawła II i Bożego Ciała oraz w parafii w Połoskach.

Początki kultu św. Rity w Polsce sięgają XIX w. i związane są z kościołem augustianów w Krakowie, w którym znajdują się relikwie świętej. Na początku XX w., w bocznym ołtarzu umieszczono obraz św. Rity, przed którym mieszkańcy modlili się w trudnych sprawach. Obecnie znajduje się tu rzeźba zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza, wykonana w 1942 r. przez Wojciecha Maciejowskiego.

Borki k. Radzynia Podlaskiego

W Borkach k/ Radzynia 18 października 2009 r. poświęcono sprowadzoną z Włoch figurę św. Rity, którą postawiono w kościele parafialnym. Od razu od pojawienia się relikwii św. Rity od Sióstr Augustianek z Cascii, w parafii narodziło się nabożeństwo ku czci świętej. Inicjatorem comiesięcznych nabożeństw ku świętej był ówczesny proboszcz ks. kan. Marek Matusik.

Na nabożeństwo przyjeżdżają wierni z Lublina, Radzynia Podlaskiego, Siedlec, Białej Podlaskiej, Łukowa i wielu innych miejscowości. Proszą świętą o zdrowie, o zgodę w rodzinach, uwolnienie z nałogu, a nawet o dobrego męża czy żonę. W Borkach udokumentowano kilka cudów za wstawiennictwem świętej ( Więcej tutaj - http://swietarita.blogspot.com/2012/08/wyprasza-aski.html).

22 maja we wspomnienie Świętej w parafii Borki, o godzinie 16:00 zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament, odmówiony różaniec, będzie też możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. O 17:00 Mszy św. przewodniczył będzie ks. dr Jacek Sereda – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Diecezji Siedleckiej.
Proboszcz parafii Borki - ks. Kazimierz Dudek, zachęca do uczestnictwa w nabożeństwie, a następnie we Mszy świętej.

Wiśniew

Na nabożeństwa i Mszę św. zaprasza 22 maja proboszcz parafii ks. kan. Marek Matusik. Odbędą się one w dwóch rurach – przed południem i po południu. O godz. 9.00 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa. Następnie o godzinie 9.30 sprawowana będzie Msza św. z błogosławieństwem róż i ucałowaniem relikwii. Po południu o godz. 17.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w ciszy a o godzinie 17.30 - modlitwa różańcowa. O godzinie 18.00 sprawowana będzie Msza św. z błogosławieństwem róż i ucałowaniem relikwii.

Międzyrzec Podlaski – parafia Świętych Piotra i Pawła.

Proboszcz parafii ks. Dariusz Ostałowski zaprasza w czwartek, 22 maja na główne nabożeństwo ku czci św. Rity z odczytaniem próśb i podziękowań. Rozpoczynać się ono będzie o godz. 11:30 i 17:30. Po nim sprawowana będzie Msza św. o godz. 12:00 i 18:00 we wszystkich tych intencjach. Będzie także poświęcenie róż i ucałowanie relikwii.

Siedlce – parafia pw. Św. Jana Pawła II

Wspólnota parafii zaprasza 22 maja na Mszę Świętą szczególnie wszystkie matki chrześcijańskie. O godz. 17.30 różaniec prowadzą członkinie Róży Św. Rity. O godzinie 18.00 sprawowana będzie Msza św. z poświęceniem róż.

Siedlce – parafia pw. Bożego Ciała

W czwartek 22 maja liturgiczne wspomnienie św. Rity, o godz. 17.20 rozpocznie się koronka do św. Rity z odczytaniem podziękowań i próśb. O godzinie 18.00 sprawowana będzie Msza św. w tych intencjach z błogosławieństwem róż i błogosławieństwem relikwiami. Homilię wygłosi ks. Marcin Olek, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach.

Połoski


Uroczystości ku czci św. Rity odbędą się także 22 maja w parafii Trójcy Świętej w Połoskach. O godz. 18.00, będzie sprawowana Eucharystia, w której wierni przez wstawiennictwo św. Rity z Cascii - obecnej w relikwiach, figurze i świętym obrazie - będą upraszali Chrystusa i Matkę Najświętszą o potrzebne łaski i konieczny ratunek w sprawach trudnych i beznadziejnych. 

-------------------



Tradycja święcenia róż wiąże się z historią związaną ze św. Ritą.. Ostatnie cztery lata życia Rita spędziła w łóżku, złożona ciężką chorobą. Legenda mówi, że Pan Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. Więcej o świętej na stronie http://swietarita.blogspot.com

Rita Urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko. Według podania miała być dzieckiem wymodlonym przez pobożnych rodziców. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita jest jego zdrobnieniem). Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Związek ten był jednak bardzo nieudany. Porywczy, brutalny mąż był powodem wielu jej dramatów. Rita znosiła swój los z anielską cierpliwością. Mąż Rity zginął zabity w porachunkach zwaśnionych rodów.

była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Bojąc się, by nie kontynuowali wendety, prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj młodzieńcy, którzy planowali pomścić ojca, zmarli podczas epidemii. Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii.

Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Widziano ją nieraz, jak leżała krzyżem, zalana łzami. Kiedy pewnego dnia kaznodzieja miał kazanie o męce Pańskiej, prosiła gorąco Jezusa, by dał jej zakosztować męki chociaż jednego ciernia, który ranił Jego przenajświętszą głowę. Została wysłuchana. W czasie modlitwy poczuła nagle w głowie silne ukłucie. Na tym miejscu wytworzyła się bolesna rana, która zadawała jej nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do śmierci. Aby jednak uniknąć sensacji, Rita prosiła Chrystusa, by rana była ukryta, nadal jednak sprawiając cierpienia. Tak się też stało. Rita odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji.

Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś. Sanktuarium świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Sława świętości zaczęła ściągać do Cascii wielu pielgrzymów. Przy grobie Rity działy się nadzwyczajne rzeczy, które napełniły sławą tamtejszy klasztor.

Święta Rita jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Szczególnym jego miejscem jest klasztor sióstr augustianek w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są relikwie św. Rity.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mariusz Wt. 20.05.2025 16:57:56

Także w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie jest czczona św.Rita.Kazdego 22 dnia miesiąca jest specjalne nabożeństwo przed jej relikwiami

Maria Wt. 20.05.2025 18:02:55

Warto,uczestniczyć w tym comiesięcznym nabożeństwie, jeżdże do parafii Wiśniew,zachęcam ,modlitwy Nigdy nie za dużo 🙏