Diecezja siedlecka

„Wielka jest łaska kapłaństwa i wielkie zadanie”. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Wiesława Proniewicza

Kościół Czw. 19.10.2023 10:34:22
19
paź 2023

W środę, 18 października w parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie podczas uroczystości pogrzebowych licznie zebrani kapłani, rodzina oraz wierni z parafii, w których posługiwał, pożegnali śp. ks. Wiesława Proniewicza, emerytowanego kapłana diecezji siedleckiej pochodzącego z tutejszej parafii. Przeżywszy 80 lat, z tego 56 lat w kapłaństwie, odszedł do Pana w sobotę, 14 października.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Na wstępie, biskup zwrócił się do rodziny i bliskich zmarłego składając głębokie wyrazy współczucia. W wygłoszonej homilii biskup zaznaczył, że życie człowieka i jego śmierć są zawsze widziane w świetle Jezusowego życia i Jezusowej śmierci:

- Ta jedność pomiędzy Jezusem, a życiem zmarłego jest widoczna jeszcze mocniej, gdy zmarłym jest ksiądz. Ten, który został przez sakrament kapłaństwa, związany silnymi więzami miłości z Jezusem, najwyższym Kapłanem. Te więzy jedności i bliskości są widoczne szczególnie poprzez obdarzenie księdza możliwością składania Najświętszej Ofiary - Mszy świętej i udzielania pozostałych sakramentów świętych. W nich bowiem, każdy ksiądz staje się narzędziem w ręku Boga, poprzez które On dosięga serca każdego człowieka i obdarza go swoją łaską, uświęca go, czyni go kimś sobie bliskim, swoim dzieckiem. Wielka jest łaska kapłaństwa i wielkie zadanie.
Biskup Siedlecki przypomniał również życiorys zmarłego księdza, jego drogę do kapłaństwa i posługę w parafiach.Śp. ks. Proniewicz pozostawił po sobie testament duchowy, w którym cytując teksty psalmów, uznaje swoje słabości oraz swoje grzechy, jednocześnie nie chowając do nikogo żalu, ufając Bożej miłości:


Na zakończenie Eucharystii, ostatnie tygodnie życia kapłana wspominał ks. Jarosław Rękawek, dyrektor Domu Księży Emerytów przy Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. W imieniu zmarłego podziękował Biskupowi Siedleckiemu Kazimierzowi Gurdzie za wizytę, jaką w ostatnim czasie złożył śp. ks. Wiesławowi oraz Siostrom Albertynkom posługującym w Domu Emerytów za ich oddaną służbę i pomoc.Ciało duchownego, zgodnie z jego wolą, spoczęło na cmentarzu parafialnym w Parczewie.EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.