Diecezja siedlecka

Zapowiedź przedpremiery filmu „Tam gdzie moje owce, tam i pasterz” w parafii Rudno

29
sie 2023

83 lata temu, 30 maja 1940r. w lesie koło Planty, hitlerowcy zamordowali 51 mężczyzn, z których większość pochodziła z Rudna. Ta straszna zbrodnia była odwetem za śmierć niemieckiego kolonisty. Wśród tych osób był ks. Roman Ryczkowski, proboszcz parafii, który według przekazów, chciał oddać życie za wszystkich. Trzykrotnie odprowadzany na drogę do wsi, za każdym razem powracał, klękał nad pomordowanymi i modlił się. Zginął jako ostatni.

Pamięć o ofiarach tej zbrodni wśród mieszkańców Rudna jest wciąż żywa. Mord ten upamiętnia zbiorowa mogiła na cmentarzu parafialnym oraz drewniany krzyż i tablica memoratywna w miejscu rozstrzelania. Aby odtworzyć na nowo tę egzekucję na ludności cywilnej i w sposób trwały zapisać wydarzenia powstał film „Tam gdzie moje owce, tam i pasterz”, którego reżyserem i autorem scenariusza jest Tadeusz Doroszuk. Realizacji podjęła się TVP Lublin dla TVP Historia. W rolę aktorów i statystów wcielili się mieszkańcy Rudna oraz goście. Rolę niemieckich okupantów zagrali członkowie STOWARZYSZENIA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ 51 PUŁKU PIECHOTY STRZELCÓW KRESOWYCH z Iłży oraz grupy teatralnej „GOKTER” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie. Zdjęcia do filmu nagrywane były w Rudnie 17 i 18 czerwca 2023 roku.

W najbliższą sobotę, 2 września 2023r., godz. 18.00, przy kościele w Rudnie nastąpi projekcja filmu dokumentalnego. Na przedpremierowy pokaz zaprasza Parafia Przemienienia Pańskiego i św. Andrzeja Boboli w Rudnie, Firma NDN Zbigniew Daniluk, dyrektor TVP Historia Piotr Legutko oraz dyrektor TVP Lublin Ryszard Montusiewicz.

Wstęp wolny.EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.