Parczew

23. Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Festiwal Najciekawszych Widowisk w Świdniku

Kultura Czw. 25.04.2024 10:22:01
25
kwi 2024

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie po raz 23. jest organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. W dniach 23 - 25 kwietnia na scenie kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, ma miejsce ostatni etap eliminacji – Festiwal Najciekawszych Widowisk. Drugiego dnia festiwalu swoje spektakle zaprezentowali młodzi aktorzy z powiatu parczewskiego.

Przegląd skierowany jest do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, działających w instytucjach oświatowych, kulturalnych lub pozainstytucjonalnych i pozarządowych znajdujących się na terenie województwa lubelskiego. Występy oceniane są w dwóch kategoriach: teatry dziecięce, do których należą uczniowie szkół podstawowych i teatry młodzieżowe, czyli spektakle wystawiane przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Ze względu na charakter konkursowy przeglądu, spektakle oceniane są przez komisję w składzie: Małgorzata Adamczyk, Marcin Wąsowski, Beata Ziółkowska i Roma Drozdówna.

- W tym roku czekają nas dni pełne pracy. Mamy około 30 teatrów, a są to zróżnicowane teatry pod względem treści, techniki. Super w tym festiwalu jest to, że mamy okazję do obejrzenia zarówno teatry działające przy szkołach, jak i przy ośrodkach kultury. Widać wysoki poziom, widać wielkie starania aktorów, widać wielkie zaangażowanie reżyserów, opiekunów tych grup, ale też i młodych twórców. Do tej pory na scenie pojawił się także jeden monodram w kategorii młodzieżowej. Przed nami jeszcze wiele spektakli. Zapowiadają się bardzo gorące omówienia, gdyż naprawdę poziom jest bardzo wysoki, a prezentowana treść jest wszelaka – relacjonuje Beata Ziółkowska, członkini komisji.

Drugiego dnia Festiwalu powiat parczewski reprezentowali artyści z Milanowa i Jabłonia. Grupa teatralna GOKTER ze Szkoły Podstawowej w Milanowie we współpracy z GOK w Milanowie, przygotowała spektakl ,,Historia z morałem”. Grupa TRZY PO TRZY ze Szkoły Podstawowej w Jabłoniu zaprezentowała przedstawienie ,,Nasza bajka”.

Dodatkowo nasz region reprezentują zespoły z Hanny, Łęcznej, Woli Gułowskiej, Hańska, Lubartowa, Kocka, Białej Podlaskiej i Ryk.

Werdykt Komisji Artystycznej Festiwalu Najciekawszych Widowisk spodziewany jest w ciągu trzech dni od zakończenia wydarzenia.DG
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.