Parczew

Gmina Jabłoń: spotkanie z Augustem Zamoyskim, człowiekiem wielu talentów

Kultura Pon. 20.05.2024 13:20:02
20
maj 2024

Pod hasłem „August Zamoyski – człowiek wielu talentów” odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z Augustem Zamoyskim”, które od wielu lat organizowane jest w Jabłoniu, gdzie urodził się i spędził dzieciństwo ten niezwykle utalentowany człowiek. August Zamoyski był nie tylko rzeźbiarzem, ale także rowerzystą, reżyserem amatorem, pedagogiem, a nawet profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro. W niedzielę, 19 maja na terenie pałacu, w którym wychowywał się arystokrata, odbyło się spotkanie poświęcone jego pamięci.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 12.00 sprawowaną w kaplicy pałacowej w 54. rocznicę śmierci rzeźbiarza. Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Szyprowski, proboszcz parafii św. Tomasza Biskupa z Willanowy w Jabłoniu. W oranżerii pałacowej dla zwiedzających przygotowane były wystawy, na które składały się prace malarki Urszuli Sawiuk „Jabłoń dzieciom” oraz wystawa objazdowa Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dla posiadaczy starych rowerów i strojów z epoki został zorganizowany przejazd rowerowy przez Jabłoń pn. „Rowerami z Jabłońcami”. Podczas spotkania, Paweł Witaszek obecny właściciel nieruchomości, przekazał do miejscowego muzeum, zakupioną przez siebie na aukcji oryginalną rzeźbę Augusta Zamoyskiego.

Tego dnia teren zespołu pałacowo-parkowego tętnił życiem. Przygotowano także program artystyczny pt. „Gramy z Guciem na podwórku”, który przypomniał gry, w jakie dawniej bawiły się dzieci. Dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat wyczynów sportowych Augusta Zamoyskiego została zorganizowana prezentacja książki autorstwa Piotra Zabłudowskiego „Nerw życia w stalowym muskule. Rowerowy przyjazd Augusta Zamoyskiego z Paryża do Zakopanego w 1925 r.”. Nie zabrakło też lokalnych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Jabłonia, Paszenek i Kuder, a aromatyczną kawę serwowała kawiarenka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej.

Wyjątkową wystawę pt. „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego”, nawiązującą do pasji Augusta Zamoyskiego, przygotowało Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie:

Głównym organizatorem wydarzenia było Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu przy współpracy z Samorządem Gminy Jabłoń, Szkołą Podstawową im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Gminną Biblioteką Publiczną w Jabłoniu, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jabłoniu, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu, Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Jabłońskiej, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Lubelskim Towarzystwem Retro Cyklistów.Zdj. DG, Joanna Dzyr

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.