Parczew

„Historia dźwiękiem malowana”, czyli koncert polskich pieśni hymnicznych w Parczewie

Kultura Czw. 09.11.2023 07:49:11
09
lis 2023

Pomysłodawcą i realizatorem projektu „Historia dźwiękiem malowana” jest Stowarzyszenie Wschód Kultury, które w ramach programu „Patriotyzm Jutra” zaprosiło do współpracy amatorskie chóry dziecięce i młodzieżowe działające na terenie województwa lubelskiego. Koncert, który odbył się w środę, 8 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie był pierwszy z czterech koncertów poświęconych pieśniom, które pełniły rolę hymnów.

- To jest nasz pierwszy koncert, a tych koncertów będzie aż cztery. W sumie sześć chórów, bo dwa z Parczewa, potem jedziemy do Głuska, jedziemy do Świdnika i na końcu występujemy w Chełmie. My, jako stowarzyszenie od zawsze pielęgnowaliśmy wartości patriotyczne, polską kulturę, polską tradycję, dbaliśmy o to i tworzyliśmy takie koncerty. Wcześniej był to koncert „Dźwięki wolności”, natomiast nigdy nie realizowaliśmy takiego koncertu z dziećmi. Chcieliśmy właśnie połączyć dwa światy, świat profesjonalistów, profesjonalnych muzyków-filharmoników ze światem tych dziecięcych chórów działających w mniejszych miejscowościach – relacjonuje Aleksander Resiak, prezes Stowarzyszenia Wschód Kultury.

Podczas warsztatów historyczno-muzycznych młodzi śpiewacy, wraz z profesjonalnymi instrumentalistami (skrzypce, kontrabas, fortepian), przygotowali polskie pieśni hymniczne. Na spotkaniach omawiano zagadnienia muzyczne i wykonawcze, jak również przekazywano informacje o ważnych, dla każdego Polaka postaciach, czy wydarzeniach związanych z podtrzymaniem polskiej historii, tradycji i kultury.

O wydarzeniu w Parczewie mówi skrzypaczka Emilia Siepkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Wschód Kultury. - Bardzo się cieszymy, że udało nam się zaprosić do współpracy dwa lokalne chóry. Dzieci wspaniale przygotowały dziesięć pieśni patriotycznych, w których słyszymy ich siłę gardeł i gorących serc […] Wszystkie materiały nutowe zostały przygotowane w autorskich opracowaniach prezesa stowarzyszenia Aleksandra Resiaka.

Podczas koncertu, w którym wystąpił chór „Trója na szynach” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Parczewie oraz chór Szkoły Podstawowej w Jabłoniu można było usłyszeć, takie utwory jak: „Gaude Mater”, „Boże coś Polskę”, „Rota”, „Warszawianka”, czy „Pałacyk Michla”. Ostatnią wykonaną pieśnią był „Mazurek Dąbrowskiego”, który wspólnie odśpiewali artyści i licznie zgromadzona publiczność.

Projekt „Historia dźwiękiem malowana” realizowany jest we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie, a partnerem projektu jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.