Parczew

Milanów: Spotkanie z opowieścią w dworze

Kultura Sob. 15.06.2024 11:23:20
15
cze 2024

W byłym XIX-wiecznym dworze Rodziny Czetwertyńskich przy ul. Marii Konopnickiej 1 w Milanowie w piątek, 12 lipca o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z opowieścią Agaty Koch pt: „Magnolia. Szczęśliwe miejsca łączą. Spotkania w przeszłości i dziś”. Na premierę książki w języku polskim zapraszają: Caritas Diecezji Siedleckiej, Gminny Ośrodek Kultury w Milanowie oraz autorka książki. Wstęp wolny.

W programie przewidziano: przedstawienie autorki, rozmowę i czytanie fragmentów opowieści, spektakl teatralny, przerwę na kawę i podpisywanie książek oraz spotkania i rozmowy.

O czym pisze Agata Koch w swej najnowszej książce?
Książka „Magnolia. Szczęśliwe miejsca łączą. Spotkania w przeszłości i dziś” jest o silnej potrzebie bycia u siebie. Dzielenia się domowym ciepłem i jego bogactwem z innymi, nawet tym skromnym. O współtworzeniu rzeczywistości i czerpaniu z tych procesów prawdziwej radości, gdyż ludzie tworzą miejsca. Tęsknota za domem w epoce globalizacji oraz wysokiej mobilności człowieka przerasta dziś nasze wyobrażenia. Skutki wojen, wypędzeń i uchodźctwa pogłębiają ją. Ludzka potrzeba zaspokojenia tej tęsknoty to wyzwanie dla całych społeczeństw i dla każdego z osobna. Pokój, empatia i miłość kontra wojna, przemoc i śmierć.
Autobiograficzna opowieść, w której rzeczywistość ostatniego stulecia przeplata się z wizją baśni zanurzonych w przyrodzie Wschodniej Polski w międzynarodowym kontekście, zachęca szeroki krąg czytelniczek i czytelników do lektury. To książka o stawaniu się i przemijaniu. Wzbogacona o fragmenty poetyckie oraz fotografie podkreśla swą szczególną estetykę oraz zdradza tajemnice wrażliwości autorki.

O pałacu w Milanowie
Zespół dworsko-parkowy w Milanowie (powiat parczewski), o którym pisze Agata Koch, to dawna rezydencja książęcego rodu Światopełk-Czetwertyńskich. Rezydencja po wojnie na mocy reformy rolnej została przejęta przez Skarb Państwa. Przez lata mieściło się w niej liceum. Caritas Diecezji Siedleckiej zakupiła ją od starostwa, co wiązało się z warunkiem wykorzystania tego miejsca na cele kulturalne. Caritas planuje wyremontować i zaadaptować je na Centrum Kulturalne Caritas Diecezji Siedleckiej im. Marii i Włodzimierza ks. Światopełk-Czetwertyńskich, gdzie znajdą swoje miejsce: Milanowski Dom Pracy Twórczej, Milanowska Biblioteka i Muzeum Milanowskie z działami cyfrowymi. W ramach prac promocyjnych powstała książka „Dobra Ziemskie Milanów. Ród książąt Światopełk-Czetwertyńskich na Nowej Czetwertni herbu Pogoń Ruska z gniazda rodowego w Milanowie” autorstwa Bożeny Stępnik-Świątek.

Więcej informacji: Bożena Stępnik-Świątek, tel. 506-047-550.(AN)

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.