Parczew

Muzeum na medal

Kultura Pt. 17.01.2025 08:22:23
17
sty 2025

Jest takie miejsce w Jabłoniu, gdzie spotyka się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Łączy się tradycja z nowoczesnością, a pamięć o przodkach jest wciąż żywa. To jedyne na świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego. Podczas uroczystej gali „550 lat Województwa Lubelskiego” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, muzeum, jako jedyna jednostka z powiatu parczewskiego, zostało wyróżnione medalem.

Pamiątkowe medale z insygniami województwa zostały wręczone 8 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przedstawicielom jednostek, które zaangażowane są w rozwój regionu, zachowanie jego tożsamości historycznej, kulturowej, religijnej i ochrony środowiska. Wśród odznaczonych znaleźli się naukowcy, samorządowcy, regionaliści, krajoznawcy, a także osoby duchowne. W imieniu Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, odznaczenie odebrała dyrektor placówki Barbara Wikło.

- Ten medal dla muzeum, to jest medal dla dyrektor Pani Barbary Wikło, ponieważ ta cała działalność, która tutaj się dzieje wokół Augusta Zamoyskiego to jest jej ponad czterdziestoletnie dreptanie do różnych urzędów i do różnych ludzi. Czasem była przyjmowana serdecznie, niektórzy zaś niechętnie do tematu podchodzili, ale Pani Basia ma dalej taki zapał do tej działalności, dlatego uważam, że jest to medal dla niej. Dodatkowo zostaliśmy zauważeni, bo w listopadzie ubiegłego roku minęło 30 lat od czasu powstania izby pamięci Zamoyskiego. Właśnie w grudniu mieliśmy zorganizowaną taką dużą imprezę połączoną z Ogólnopolską Wigilią Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, ponieważ TUL miał ogromne zasługi w fakt, że najpierw była izba, a potem powstało muzeum – podkreśla Irena Mospinek, kustosz.

Placówka oprócz stałej ekspozycji posiada wystawę wędrowną, której autorem jest Andrzej Cebulak, historyk sztuki z Lublina. Składa się na z 15 rollupów, które można nieodpłatnie wypożyczyć. Takim ważnym dniem w ciągu roku są Spotkania Majowe z Augustem Zamoyskim organizowane w okolicach 19 maja, daty śmierci Zamoyskiego. Pracownicy podejmują wiele inicjatyw, aby pamięć o Auguście Zamoyskim wciąż była żywa, a wspierają ich w tym zarówno instytucje działające na terenie gminy, jak też władze samorządowe.







Zdj. Irena Mospinek, Muzeum Augusta Zamoyskiego
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.