Parczew

Narodowe Czytanie w Parczewie

Kultura Czw. 21.09.2023 17:23:22
21
wrz 2023

W czwartek, 21 września o godzinie 10.00 na placu przy Starostwie Powiatowym w Parczewie, miała miejsce 12. odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. W tym roku czytano fragmenty powieści ,,Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. Jej celem jest propagowanie znajomości literatury polskiej i czytelnictwa, jak również wzmacnianie kultury i tożsamości narodowej Polaków. W tym roku, wybraną lekturą jest powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Nie jest to wybór przypadkowy, gdyż to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 – lecie obchodzimy w tym roku.

- W Narodowym Czytaniu wzięłam udział po raz drugi. Uważam, że wybór książki jest bardzo trafny. Jest to jedna z moich ulubionych pozycji, do której wracam wielokrotnie w ciągu roku, od lat dzieciństwa. Myślę, że najistotniejszą rzeczą i przesłaniem, które jest w czytaniu, jest to, że widzami i słuchaczami są ludzie młodzi. My dorośli, przez wiele lat braliśmy udział w czytaniu lektur, pracowaliśmy z podręcznikami. W dzisiejszym zelektronizowanym, internetowym świecie jest zupełnie inaczej i myślę, że powrót do książki, książki w wersji papierowej, jest cudownym wyzwaniem dla młodzieży po to, żeby wracać też do lat dzieciństwa swoich rodziców i dziadków – mówi Anna Ignatowicz, kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Parczewie.

Parczew, w akcję Narodowego Czytania w takiej formie, włączył się po raz drugi. Fragmenty utworu czytali przedstawiciele władz powiatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych prowadzonych przez powiat, a także przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i uczniowie liceum.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Parczewie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.