Parczew

Nowe stroje dla Zespołu Ludowego „Kalina” z Jabłonia

Kultura Sob. 25.05.2024 23:52:44
25
maj 2024

Przez ponad 25 lat Zespół Ludowy „Kalina” godnie reprezentuje nie tylko gminę Jabłoń, ale także powiat parczewski i województwo lubelskie. Bierze udział w różnych przeglądach i konkursach, nie tylko jako zespół śpiewaczy, ale tworzy także teatr odgrywając różne sceny rodzajowe, obrzędowe i skecze. Obecnie skład zespołu stanowi 12 osób.

- Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu, w tym roku, otrzymał dofinansowanie na zakup strojów ludowych dla Zespołu Ludowego „Kalina” z Jabłonia. Ten projekt został dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska edycja 2024. W ramach tego projektu, z czego bardzo się cieszymy, jest uszycie strojów podlaskich, czyli takich rodzimych, jakie były na naszych terenach. Będzie to osiem strojów damskich i cztery stroje męskie. W skład stroju damskiego będzie wchodziła tkana lniana koszula z pereborami, korale, najpiękniejszy wystrój kobiety, buty, tkane spódnica i fartuszek. Do tego również został wybrany serdaczek, więc będzie barwnie i kolorowo. Natomiast w skład stroju męskiego wchodzi kapelusz, kamizelka, koszula lniana oczywiście z pereborami. Do tego będą spodnie sukniane i zapaska, czyli tkany pas - informuje Katarzyna Matczuk dyrektor placówki.

Sukces jest o tyle duży, że na 1900 złożonych wniosków, wniosek Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce. Przede wszystkim radości nie kryją sami członkowie grupy, gdyż zespół wiele tracił na różnego typu przeglądach, za to że nie mieli swoich rodzimych strojów.

Stroje mają być gotowe we wrześniu, a w pierwszą niedzielę października odbędzie się koncert, na którym „Kalina” zaprezentuje się w nich szerszej publiczności.Zdj. GOK w Jabłoniu
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.