Parczew

Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych w Parczewie

Kultura Sob. 11.05.2024 21:37:42
11
maj 2024

W sobotę, 11 maja, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych. Po kilku latach przerwy wydarzenie powróciło do kalendarza imprez kulturalnych województwa lubelskiego. Do następnego etapu, który odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w Stoczku Łukowskim jury nominowało wszystkie trzy teatry, które zdecydowały się wystąpić podczas etapu powiatowego.

- Każde takie nowe wydarzenie nas cieszy, że teatry przetrwały, że się rozwijają. Mamy teatry czasami z ponad stuletnią tradycją i możemy sobie wyobrazić ile pokoleń musiało się w nim przewinąć. Tutaj, w Parczewie mamy taką sytuację, że mamy dwa dość młode teatry, ale już widać, iż mają naprawdę dość duży potencjał i stwierdziliśmy zgodnie z gronem jurorów, że będą trzy nominacje do Stoczka Łukowskiego. Dzięki temu aktorzy poznają środowisko, będą mogli podpatrzeć inne teatry, może zainspirować się tą działalnością, ale przede wszystkim chodzi o pewną integrację – informuje Artur Sępoch, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, przewodniczący komisji konkursowej.

W przeglądzie udział wzięły Amatorski Teatr Podwórkowy Dawidy ze spektaklem „Wieczorki u Teodory”, Zespół „Kalina” z Jabłonia z przedstawieniem „Zapusty” oraz Teatr w budowie z Podedwórza z widowiskiem „Matka Boska Gromniczna”.

Zespoły ukazały dawne obrzędy i zwyczaje związane ściśle z ludowością czy wierzeniami, a także z tradycyjnymi czynnościami domowymi oraz gospodarczymi. Inspiracją do napisania scenariuszy widowisk, stały się wspomnienia z dzieciństwa mocno osadzone w kontekście lokalnym i regionalnym. Dopełnieniem całości była scenografia, stroje, posługiwanie się gwarą charakterystyczną dla danej społeczności, a także muzyka i wykonywane pieśni.

Ostatni, ogólnopolski etap Przeglądu Teatrów Obrzędowych, odbędzie się w Tarnogrodzie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.