Parczew

Przygotowania do Narodowego Czytania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie

Kultura Sob. 26.08.2023 12:27:13
26
sie 2023

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Jak co roku pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie włączyli się w wydarzenie, tym razem nagrywając film. Finał akcji odbędzie się w sobotę 9 września, dlatego też nagranie zostanie wyemitowane w mediach społecznościowych właśnie w tym dniu.

- Już 9 września 2023 r. odbędzie się dwunasta odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie włącza się w organizację tego wydarzenia kulturalnego promującego ideę wspólnego czytania najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. W tym roku czytamy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” – informuje Marian Kowalski, dyrektor biblioteki.

Fragmenty utworu czytali zaroszeni goście. Jako pierwszy przygotowany tekst odczytał Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa. W nagraniu wzięli również udział lokalni literaci, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z biblioteką oraz sami pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Parczewie.

Tegoroczne Narodowe Czytanie stało się okazją do spotkania z najbardziej znaną powieścią Elizy Orzeszkowej. To także jeden z najważniejszych utworów w polskiej literaturze podejmujących tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest właśnie w 2023 roku.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.