Parczew

XX „Spotkania z Augustem Zamoyskim” za nami

Kultura Czw. 18.05.2023 09:28:45
18
maj 2023

14 maja na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jabłoniu odbyły się „Spotkania z Augustem Zamoyskim”. Wydarzenie organizowane jest już od wielu lat w celu uczczenia pamięci rzeźbiarza, który urodził się w Jabłoniu i tam tworzył swoje pierwsze prace. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili krewni rodu Zamoyskich oraz kuzynka Jarosława Iwaszkiewicza, z którym przyjaźnił się artysta.

W tym roku wydarzenie przebiegało pod hasłem „Powroty Augusta Zamoyskiego”. Rozpoczęło się Mszą św. o godz. 12.00 w pałacowej kaplicy. Następnie wszyscy udali się do oranżerii, gdzie dla zwiedzających przygotowana została wystawa plastyczna prac konkursowych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. SGO Polesie w Jabłoniu. W nagrodę za udział w konkursie wszystkie dzieci pojadą na wycieczkę do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Kolejną ciekawostką była wystawa fotograficzna „Pałac w Jabłoniu - historia i codzienność” składająca się z fotografii pałacu w różnych jego okresach oraz „Kawiarenka u Gucia”, w której przybyli goście mogli napić się nieodpłatnie kawy i herbaty. Największą atrakcją wydarzenia był program artystyczny „Czy to jawa, czy sen” w wykonaniu mieszkańców gminy.

- W tym roku w przedstawieniu postawiliśmy na przybliżenie sylwetki Augusta Zamoyskiego i osób, które go znały i mogą o nim coś powiedzieć. Czyli taki przegląd jego życia od czasów, kiedy przyjechał tutaj po śmierci swego ojca, ze swoją drugą żoną, Manetą, arystokratką i śpiewaczką. Tutaj osiadł, przejął majątek, wyprowadził go z upadku i tu rzeźbił i prowadził życie. Całe przedstawienie ma charakter taki trochę fantastyczny, jest snem Augusta, w którym różne postacie ze świata arystokratycznego, artystycznego i prości mieszkańcy Jabłonia pojawiają na zasadzie wspomnień, sennych wizji - mówi Iwona Malczewska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Jabłoniu, reżyser przedstawienia.

Spotkanie odbyło się dzięki współpracy Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Samorządu Gminy Jabłoń, Szkoły Podstawowej im. „SGO Polesie” w Jabłoniu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu, Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu, Zespółu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jabłońskiej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.