Zapowiedź premiery filmu o Rudnie w TVP Historia
Kultura
Czw. 23.11.2023 08:18:29
23
lis 2023
lis 2023
W tym roku minęła 83. rocznica egzekucji niewinnych mieszkańców wsi Rudno w gminie Milanów, przeprowadzonej przez okupantów niemieckich. 30 maja 1940 roku w lesie koło Planty hitlerowcy, w ramach akcji odwetowej, zamordowali 51 mężczyzn. Wśród ofiar znalazł się też ówczesny proboszcz, ks. Roman Ryczkowski. Film „Tam gdzie owce moje, tam i pasterz” jest fabularyzowanym dokumentem tych wydarzeń, na tle których widzimy heroiczną postawę ks. Ryczkowskiego. Proboszcz trzykrotnie odsyłany do wioski, wracał, rozgrzeszał, modlił się podczas egzekucji swoich parafian, a na końcu został zastrzelony.
Inicjatorem i pomysłodawcą filmu oraz scenariusza jest Tadeusz Doroszuk, emerytowany dyrektor TVP Lublin oraz twórca TVP Historia. Aktywnie uczestniczył w całej produkcji filmu jako główny reżyser. Realizacją zajęła się TVP Lublin dla TVP Historia. Drugą osobą, dzięki której ten film powstał, jest Zbigniew Daniluk, główny sponsor filmu. Trzecim krokiem była wizyta proboszcza parafii Rudno ks. Dariusza Denisiuka z reżyserem u Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, któremu przedstawiono scenariusz. Po zapoznaniu się film otrzymał aprobatę i błogosławieństwo biskupa. I tak to się zaczęło... Film powstał w 4 miesiące.Wielkim atutem filmu jest to, że w rolę aktorów i statystów wcielili się mieszkańcy Rudna oraz goście. Rolę niemieckich okupantów zagrali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży oraz grupy teatralnej „Gokter” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie. Zdjęcia do filmu nagrywane były w Rudnie 17 i 18 czerwca 2023 roku.
Przedpremiera filmu odbyła się na placu przy świetlicy w Rudnie, 2 września o godzinie 18.00. Przed dużym telebimem na widowni zasiadło blisko tysiąc osób. Obecni byli m.in.: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, księża, przedstawiciele rodziny pomordowanych, rodzina ks. Romana Ryczkowskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, mieszkańcy sąsiednich miejscowości, a najliczniej mieszkańcy Rudna.
16 kwietnia 2016 do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy wpłynął List Intencyjny w sprawie nadania Orderu Krzyża Niepodległości Księdzu Romanowi Ryczkowskiemu, ówczesnemu proboszczowi Rudna, rozstrzelanego 30 maja 1940 roku, czym położył zasługi w obronie Niepodległości Państwa Polskiego.
Pod listem podpisali się:
Poseł na Sejm RP Adam Abramowicz,
Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Centrum Społecznej Demokracji oraz kandydat do Senatu RP, dr Marek Woch,
Stowarzyszenie „Nasza Wieś" z Rudna,
Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski,
Proboszcz parafii Rudno ks. Wojciech Kamiński,
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudnie Aneta Ciok,
Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolnej w Radzyniu Podlaskim, Edward Jarmoszuk,
Anna Olkowska z Rudna,
Owocem tych starań było przyznanie i pośmiertne wręczenie ks. Romanowi Ryczkowskiemu w Kancelarii Prezydenta 19 grudnia 2019 roku Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Premiera filmu „Tam gdzie owce moje, tam i pasterz” w TVP Historia zaplanowana jest na poniedziałek, 27 listopada o godzinie 17.10. Powtórka 28 listopada o godzinie 8.40. Czas projekcji 40 min.
Zobacz Galerię
13 Zdjęć
Inf. ks. Dariusz Denisiuk
0 komentarze