Parczew

Aby bohaterowie nie ulegli zapomnieniu... Odsłonięcie muralu w Kolanie

Region Niedz. 10.09.2023 20:37:23
10
wrz 2023

W piątek, 8 września, w gminie Jabłoń, odsłaniając mural na budynku Wiejskiego Domu Kultury w Kolanie, uczczono pamięć jednego z polskich działaczy niepodległościowych Stefana Hanki Kuleszy, który wywodził się z sąsiedniej miejscowości Holendernia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy placówek z terenu gminy oraz sołtysi, mieszkańcy, nauczyciele, a także dzieci z miejscowej szkoły podstawowej.

- Jest to bardzo ważna uroczystość dla naszej lokalnej społeczności. Bardzo chcielibyśmy, aby lokalni bohaterowie nie ulegali zapomnieniu na łamach historii, ale by przeszli dalej i dawali przykład młodym pokoleniom swoją postawą patriotyczną – podkreśla Agnieszka Wasilewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu, organizator spotkania.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i przemówieniami okolicznościowymi.

- Podczas obchodów 100-lecia niepodległości Polski w 2018 roku, od regionalisty Stefana Kalinowskiego, pierwszy raz dowiedziałem się, że Stefan Kulesza wywodzi się z naszej gminy. Wtedy to była pierwsza sugestia, że jako samorząd powinniśmy to odświeżyć, przywrócić pamięć, bo to jest nietuzinkowa postać. Jego życiorys i zaangażowanie w wojnę polsko-bolszewicką, potem również w II wojnę światową wskazuje na to, że była to osoba wykształcona, waleczna, która uczy nas patriotyzmu – informuje Dariusz Łobejko, Wójt Gminy Jabłoń.

Życiorys Stefana Kuleszy w wykładzie „Stefan Hanka - Kulesza - bohaterski legionista z Holenderni” przybliżył zgromadzonym Stanisław Jadczak, historyk i regionalista. Część artystyczną „Droga ku wolności” zaprezentowały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie oraz seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Kolanie. Zgromadzeni wysłuchali też fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach akcji Narodowe Czytanie 2023.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Stefan Hanka Kulesza
– ur. w 1892 r. w Holendernii, polski działacz niepodległościowy, inżynier, pułkownik kawalerii Wojska Polskiego. W chwili wybuchu I wojny światowej znajdował się w Krakowie na kursie oficerskim. Dołączył do tzw. „siódemki Beliny”, która jako pierwsza polska jednostka wojskowa przekroczyła granicę zaboru austriackiego z zaborem rosyjskim. Wziął udział w Bitwie Warszawskiej. Odznaczony Orderem Wojskowym Virtuti Militari. Zmarł w 1964 r. w Londynie.EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.