Parczew

„Aktywni mieszkańcy - inspirująca gmina” – działania kulturalne w Gminie Jabłoń

Region Pon. 27.11.2023 08:25:41
27
lis 2023

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu zakończył realizację projektu pt. „Aktywni mieszkańcy - inspirująca gmina”. Celem programu było przede wszystkim poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy i komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury oraz wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.

Realizacja zadania zakładała otwarcie domu kultury na społeczność lokalną i w rezultacie stworzenie realnej możliwości uczestniczenia jej w kulturze na terenie gminy Jabłoń. Projekt składał się z dwóch etapów. W części I przeprowadzono diagnozę potencjału kulturowego gminy Jabłoń, utworzono regulamin konkursu i ogłoszono nabór inicjatyw lokalnych. Spośród zgłoszonych inicjatyw wybrano 6 i już od sierpnia 2023 r. rozpoczęto ich realizację. Były to następujące inicjatywy:

„Szlakiem Naszej historii”. Działania realizowane w ramach inicjatywy to: organizacja dwóch rodzinnych rajdów rowerowych w celu poznania historii najciekawszych obiektów w gminie Jabłoń zakończonych ogniskiem dla wszystkich uczestników. Odbył się także konkurs fotograficzny z nagrodami wraz z wystawą pokonkursową i wydanie folderu ukazującego najważniejsze zabytki w gminie.

„Śladami kolańskiej ławeczki – w poszukiwaniu lokalnej historii, wspomnień, a także osób, które inspirują do dziś”. Głównym celem zadania było przywrócenie historii lokalnej. W związku z tym zostały zorganizowane takie działania jak: mini rajd rowerowy, spotkania, podczas których zebrano informacje i zdjęcia na temat ławeczek i historii miejscowości, warsztaty stolarskie, na których odnowiono ławeczki oraz powstała ławeczka zasłużonej osoby.

„Od(tworzyć) kulturę”. Inicjatywa ta polegała na zorganizowaniu i przeprowadzeniu warsztatów dotyczących wykorzystania ziół w leczeniu i w kuchni. Warsztaty skierowane były do mieszkańców Jabłonia. Miejscem realizacji warsztatów był Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu. Była to okazja do poznania, w formie teoretycznej i praktycznej, tajników właściwości ziół oraz integracji uczestniczek.

„Kwiaty dla uśmiechu”. Działania polegały na przeprowadzeniu warsztatów florystycznych. Głównym celem realizacji zadania było zagospodarowanie czasu wolnego mieszkanek gminy Jabłoń oraz pogłębianie relacji międzyludzkich. Warsztaty przeprowadzono w Kolanie, Gęsi i Jabłoniu, Wszystkie materiały florystyczne były zapewnione w ramach udziału w warsztatach.

„Folkowe wędrowanie”. Inicjatywa polegała na zorganizowaniu koncertów promujących zespół ludowy „Jabłoneczka”. Przed koncertami zostały przygotowane ławeczki folkowe, które były prezentowane podczas trzech koncertów zespołu. Odbyły się również warsztaty krawieckie przeprowadzone dla zespołu „Jabłoneczka”, podczas których powstały spódnice „kraciochy”. Na zakończenie wydano fotokalendarze z sesji fotograficznej zespołu.

„Zakochaj się w teatrze – amatorski teatr podwórkowy Dawidy”. Głównym celem inicjatywy było przybliżenie mieszkańcom Gminy Jabłoń, sztuki, jaką jest teatr. Spotkanie z mieszkańcami miało na celu zebranie interesujących historii z ich życia, które posłużyły do napisania scenariusza przedstawienia teatralnego. Towarzyszyły temu warsztaty krawieckie oraz warsztaty teatralne. Odbył się także wyjazd do teatru. Finał -przedstawienie „Wieczorek u Teodory” odbył się w świetlicy wiejskiej w Dawidach.
Wszystkie inicjatywy dotyczyły bardzo różnych dziedzin kultury, ale każda została zrealizowana z ogromnym zaangażowaniem autorów pozwalając w przyszłości budować szeroką i aktywizującą ofertę kulturalną Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu.

Działanie realizowane w ramach projektu „Aktywni mieszkańcy - inspirująca gmina” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2023.





inf. i zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.