Parczew

Biblioteki w Parczewie rozpoczęły świętowanie Tygodnia Bibliotek

Region Czw. 09.05.2024 07:27:05
09
maj 2024

W środę, 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczął się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie.” Celem akcji jest promocja zarówno samych bibliotek, jak też czytelnictwa, zainteresowania książką oraz podniesienie prestiżu zawodu bibliotekarza. Z tej okazji parczewskie biblioteki zorganizowały zajęcia, których tematem przewodnim była książka.

Tego dnia Powiatową Bibliotekę Publiczną – Centrum Kultury w Parczewie odwiedzili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie, dla których została zorganizowana lekcja biblioteczna pn. „Historia książki - od czasów najdawniejszych do współczesności”.

- Podczas spotkania starałam się ukazać, jak zmieniała się książka. Zaczęłam od książki kamiennej poprzez glinianą tabliczkę, książkę z drewnianych woskowych tabliczek, papirus, pergamin, książkę rękopiśmienną z papieru, książkę drukowaną po audiobook i e-book. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek proponujemy nowości książkowe dla naszych czytelników, zaplanowaliśmy lekcje biblioteczne dla dzieci, a także na te dni przypadają eliminacje gminne i powiatowe 43. Małego Konkursu Recytatorskiego, czyli święto słowa – informuje Kamila Sternik bibliotekarz, instruktor ds. bibliotek.

Także w tym dniu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach przygotowała biblioterapię pn. „Majówka z Panem Kleksem”.

- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie wzorem minionych lat, również włącza się w przebieg obchodów Tygodnia Bibliotek. Biblioteka odbierana jest, przez czytelników, jako miejsce niezwykłych spotkań i wyjątkowych rozmów oraz wielu cennych inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych, integracyjnych. Biblioteka, jako instytucja kultury, promuje książkę i czytelnictwo, popularyzuje kulturę spędzania wolnego czasu oraz szeroko pojętą integrację grup tworzących lokalną społeczność. W programie obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece znajdują się nade wszystko spotkania czytelnicze promujące słowo pisane i kulturę słowa ojczystego zapisanego wierszem i prozą. Zaplanowano także lekcje biblioteczne, wycieczki edukacyjne oraz spotkania informacyjne – relacjonuje dyrektor placówki Marian Kowalski.

Akcja, zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku, potrwa do 15 maja.Zdj. E.Z-G i Środowiskowy Dom Samopomocy w Laskach
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.