Parczew

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” jest dewizą ich życia i służby. Uroczyste obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemieniu

Region Niedz. 27.08.2023 11:30:40
27
sie 2023

Strażacy są zawsze tam, gdzie zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Gotowi nieść pomoc, profesjonalni, odważni. Wykazali to szczególnie w ostatnich tygodniach, kiedy to przez Gminę Siemień przeszła nawałnica niszcząc mienie i dorobek wielu ludzi. Druhowie z OSP w Siemieniu udowodnili, że hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” jest dewizą ich życia i służby. Mszą świętą o godz. 12.00, w sobotę 26 sierpnia, rozpoczęły się obchody 100-lecia istnienia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Eucharystia, którą sprawowali ks. kanonik Stanisław Pacak, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Siemieniu, ks. kanonik Andrzej Biernat, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz ks. Sławomir Matejek, powiatowy duszpasterz strażaków odprawiona była na zewnątrz, gdyż nawałnica zniszczyła dach kościoła i obecnie świątynia wyłączona jest z użytku.

- W Kanie Galilejskiej, być może Jezus nie chciał uczynić tego cudu, ale Matka powiedziała „Uczyńcie, cokolwiek wam powie”. I napełnili stągwie wodą po brzegi, aby wiernie wypełnić słowa Jezusa. A gdy wiernie wypełnili słowa Jezusa zanieśli wino staroście weselnemu i nastąpiło wielkie zdziwienie. Pan Bóg jest hojny i czyni to przez swoją Matkę, dlatego wskazuje na Nią. Ale dziś też wskazuje na piękną postawę strażaków, którzy nie szczędząc sił i umiejętności pomagają innym i jest to szlachetna postawa, w duchu miłości służyć bliźnim - nawiązując do Ewangelii zaznaczył w homilii ks. Andrzej Biernat.

Za odpowiedzialną postawę i służbę na rzecz drugiego człowieka, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy wichura zniszczyła w gminie wiele budynków i spowodowała dużo strat i zniszczeń, podziękował strażakom senator Grzegorz Bierecki.

Podczas uroczystości została odsłonięta tablica w hołdzie wszystkim strażakom, założycielom i kolejnym pokoleniom działającym na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemieniu. Uroczystość stała się również okazją do nadania odznaczeń druhom oraz samej jednostce, która otrzymała złotą odznakę Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ślubowanie złożyła także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Swoją obecnością zaszczycili parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Wydarzenie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Parczewa.

Dla wszystkich przybyłych gości, mieszkańców oraz bliskich strażaków zorganizowano festyn rodzinny.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.