Parczew

Dwa Ognie i nie tylko...Gry podwórkowe kontra uzależnienia

Region Wt. 31.10.2023 17:08:07
31
paź 2023

W poniedziałek, 30 października, wolontariusze z Gminnego Koła Wolontariatu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Siemieniu, mieli okazję, aby dowiedzieć się, jak w kreatywny i zdrowy sposób spędzić czas wolny oraz świetnie się wspólnie bawić i integrować.

- Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane w ramach profilaktyki uzależnień, z której pozyskaliśmy środki. Przez ten program chcemy pokazać młodzieży, że można aktywnie spędzać czas wolny bez używek, bez używania alkoholu, papierosów czy narkotyków. Dlatego zaprosiliśmy dzisiaj Emilię Lipińską z Fundacji Dwa Ognie. Fundacja ta, zajmuje się promowaniem nie tylko gier podwórkowych, ale rożnych form aktywności, tak żeby dzieci potrafiły czas wolny spędzać aktywnie – mówi Katarzyna Kowalczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Siemieniu.

Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych, najpierw dla młodszych wolontariuszy z klas IV - VI, później dla starszych z klas VII - VIII. Wzięło w nich udział ponad dwadzieścia osób. Każdy znalazł zabawę, która go zainteresowała, gdyż przygotowane atrakcje były różnorodne.

- Istotą działań Fundacji Dwa Ognie jest pokazywanie jak można się fajnie bawić, niekoniecznie mając drogie sprzęty czy przedmioty, wystarczy jedynie chęć do zabawy. Specjalizujemy się w tym, aby przypominać gry i zabawy podwórkowe, a oprócz tego pokazujemy różne zabawy integracyjne dostosowane do wieku i możliwości uczestników oraz do współczesnych czasów. Staramy się zawsze pokazywać gry, które integrują, zachęcają do zdrowej rywalizacji, gdzie ta rywalizacja nie jest trudna, tylko taka gdzie czasem się wygra, czasem się przegra, ale ogólnie ma się ochotę na więcej. Chodzi o to, żeby fajnie spędzać czas, oddzielić się od komputerów i telewizorów, żeby wyjść z tego świata wirtualnego – opowiada Emilia Lipińska, prezes Fundacji Dwa Ognie, prowadząca zajęcia w Siemieniu.

Wydarzenie miało na celu wzmocnienie więzi łączących grupę wolontariuszy oraz poznanie swoich indywidualnych umiejętności. Zajęcia sprawiły wolontariuszom wiele radości, a pokazane zabawy na pewno zostaną wykorzystane podczas spotkań z przyjaciółmi.


DG

POBIERZ APLIKACJĘ0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.