Parczew

Fundacja „Victor” oknem na świat dzieci z niepełnosprawnościami

Region Śr. 13.09.2023 08:21:37
13
wrz 2023

Niektórzy uczniowie z wielu powodów nie mogą uczęszczać na zajęcia w szkołach ogólnodostępnych. Zdecydowanie do tej grupy można zaliczyć dzieci z niepełnosprawnościami. W powiecie parczewskim powstała fundacja, której celem jest zapewnienie prawidłowego rozwoju właśnie takim osobom.

Fundacja Victor powstała z inicjatywy rodziców, którzy na co dzień spotykają się z niepełnosprawnością – nie tylko własnych dzieci, ale też dzieci ich przyjaciół. Doskonale znają potrzebę rehabilitacji, która powinna trwać już od pierwszych dni życia dziecka. Podstawowym celem Fundacji jest zapewnienie dzieciom rehabilitacji ruchowej, pedagogicznej oraz psychologicznej. Dodatkowo podkreślana jest tu ważna rola rodzica, którym także zapewniana jest pomoc i wsparcie w rozwoju ich pociech.

- Działamy na terenie powiatu parczewskiego i opiekujemy się dziećmi niepełnosprawnymi. Podopiecznych mamy ok. 60, są to osoby z powiatów: parczewskiego, lubartowskiego i łęczyńskiego. Zapewniamy im bezpłatną rehabilitację. Prowadzimy zajęcia budynku Szkoły Podstawowej w Tyśmienicy, gdyż tu mamy użyczony lokal. Fundacja powstała w 2020 r. w październiku i na początku mieliśmy tylko 5 podopiecznych. Z roku na rok podopiecznych nam przybywa, jest coraz więcej zainteresowanych. Zgłaszają się do nas rodzice, bo chcą uczestniczyć w terapiach. Jesteśmy jedyną placówką na terenie powiatu parczewskiego, która nieodpłatnie proponuje zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych – mówi Alicja Zdunek – Żołna, Wiceprezes Fundacji.

W tym momencie, na terenie gminy Parczew, Fundacja realizuje dwa projekty.

- Od 2020 r. prowadzimy działania na terenie gminy Parczew. Realizujemy projekt ,,Zdrowi mieszkańcy” finansowany z budżetu gminy. Zajęcia grupowe odbywają się na terenie Parczewa dla grupy 14 osób. Drugi projekt ,,Jestem samodzielny – szansa na niezależne życie” współfinansowany jest ze środków PFRON. W tym projekcie mamy zajęcia grupowe dla dzieci oraz zajęcia indywidualne z pedagogiem, logopedą, muzykoterapia, hipoterapia, zajęcia na basenie i zajęcia komputerowe. W projekcie uczestniczy 35 osób, w tym dwoje dorosłych. W tym momencie prowadzimy zajęcia w Szkole w Tyśmienicy, odbywają się one od 1 kwietnia 2023 r. i potrwają do 31 marca 2024 r. Na chwilę obecną zgłaszają się kolejni zainteresowani projektami, niestety nie mamy już wolnych miejsc – informuje Edyta Burs, założycielka Fundacji Victor i Członek Organu Nadzoru.

Poza działaniami rehabilitacyjnymi, Fundacja Victor raz do roku, organizuje wraz z burmistrzem Parczewa, konferencję dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Oprócz tego co roku odbywa się 5 spotkań informacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, na których prowadzone są warsztaty. Wszystkie aktualności o działaniach Fundacji znajdują się na stronie internetowej fundacjavitor.pl oraz jej profilu facebookowym.DG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.