Garwolin

Garwolin: święto miasta z wielką pompą

Region Pon. 17.06.2024 21:26:35
17
cze 2024

Dni Garwolina przeszły już do historii, chociaż niektóre wydarzenia z pewnością jeszcze przez jakiś czas będą powracać w komentarzach. Podczas uroczystej akademii, którą zorganizowano w sobotę, władze samorządowe pochwaliły się swoimi osiągnięciami i ambitnymi planami na przyszłość. Uhonorowano wyróżniających się podczas obchodów 600- lecia miasta. Natomiast w niedzielę dominowały sport, kultura i rozrywka.

W sobotę, 15 czerwca w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury odbyła się akademia, podczas której uhonorowano dyplomami instytucje i ludzi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do obchodów 600- lecia miasta Garwolina. Wśród nich byli pracownicy kultury, sportu, magistratu, organizacji pozarządowych, animatorzy kultury, przedstawiciele służb mundurowych. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz miasta Marzena Świeczak mówiła o tym, jak w ciągu ostatnich lat zmieniał się gród nad Wilgą, wybudowano kilometry dróg i chodników, zrewitalizowano park w centrum miasta, zmodernizowano obiekty sportowe, place zabaw. Tylko w ubiegłym roku pozyskano ze źródeł pozabudżetowych ponad 42 mln zł na różnego rodzaju inwestycje. W najbliższych planach jest budowa skrzyżowania przy Shellu, dalsza poprawa ciągów komunikacyjnych, kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Planowane jest zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach i żłobkach, czyli budowa nowego żłobka oraz rozbudowa przedszkola, by „Akademia Pana Kleksa” mogła pomieścić jeszcze więcej dzieci. Będą kontynuowane prace nad rozwojem miejskiej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej i wiele innych. W ciepłych słowach o rozwoju miasta mówiła starosta garwolińska Iwona Kurowska, która pogratulowała władzom miasta dotychczasowych osiągnięć i życzyła dalszych.

Tę część obchodów uświetnił występ Wiktorii Piorun.Oficjalne obchody Dni Garwolina rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. odprawioną w intencji mieszkańców w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Po Eucharystii ulicami miasta przeszedł barwny korowód, który prowadziła orkiestra dęta OSP Garwolin, dalej w historycznych strojach garwolińscy seniorzy, władze miasta z burmistrz Marzeną Świeczak, wiceburmistrzem Albertem Baranem, przewodniczącym RM Markiem Mikulskim, wiceprzewodniczącym Markiem Łagowskim, starostą Iwoną Kurowską, przewodniczącym RP Norbertem Wilbikiem, przedstawicielem Marszałka Województwa Mazowieckiego Markiem Chciałowskim. Przy pomniku księcia Janusza złożono wiązankę kwiatów. W paradzie podążali cheerleaderki, uczniowie szkół miejskich, prowadzonych przez powiat i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, sportowcy z GKS „Wilga”, krwiodawcy, zabytkowe wozy strażackie i obecne zaprzęgi.

Na placu przed pływalnią miejską Garwolanka odbyło się oficjalne otwarcie Dni Garwolina przez burmistrz Marzenę Świeczak. W parku 55-lecia zaparkowały zabytkowe motocykle i auta, wozy konne, swoje stoiska zaprezentowały szkoły, twórcy ludowi, kolekcjonerzy.Relacja z wydarzeń kulturalnych wkrótce.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

9 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Obywatel Czw. 20.06.2024 09:39:53

Gdyby nie „dobrowolny” udział szkół tj. nauczycieli i dzieci jak na 1 maja w PRL-u, to by to wyglądało skromnie.

Garwolak Wt. 18.06.2024 06:32:36

Kiedyś to na Dni Garwolina przyjeżdżała poseł Maria Koc, poseł Czesław Mroczek, poseł Grzegorz Woźniak, marszałek Janina Ewa Orzełowska, radny sejmiku Krzysztof Żochowski. A teraz nawet swoich pracowników nie przysłali. Tylko marszałek Struzik delegował Marka Chcialowskiego. Nie potrzeba głosów, to po co mają się prężyć. A może lepiej że tak się stało.

Rudy rydz Wt. 18.06.2024 09:27:10

Przecież to nie był wiec polityczny tylko DNI GARWOLINA i jego mieszkańców. Święto radości, zabawy, rozrywki a obecność polityków tylko krempuje i przeszkadza.

Żenada Wt. 18.06.2024 09:29:12

Nawet gdyby marszałek Struzik nie delegował Chciałowskiego to on i tak by przyszedł, żeby się pokazać. A co do reszty to przecież wiadomo, że sympatią do miasta nie pałają a Świeczakowa do nich oprócz Orzełowskiej również nie żywi sympatii

do żenada Śr. 19.06.2024 08:37:52

siedzisz w głowie burmistrz, że wiesz kogo lubi a kogo nie?

i tylko... Wt. 18.06.2024 04:22:52

i tylko posła nie zaprosili?

garwolak Wt. 18.06.2024 10:26:03

A może więcej znaczących osób było na akademii i ogrodach w sobotę

Obserwator Śr. 19.06.2024 07:07:43

Może masz rację. Tu było co zjeść i wypić

Ziomal Śr. 19.06.2024 09:40:11

Pasjonat lokalnej historii Kot obraził się, że go nie zaprosili i wylewa łzy na FB. Głowa do góry i do przodu.