Parczew

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało na inauguracji roku i jubileuszu 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parczewie

Region Pt. 06.10.2023 07:07:02
06
paź 2023

Obchody jubileuszu 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parczewie odbyły się w czwartek, 5 października i połączone były z inauguracją nowego roku. Studenci oraz zaproszeni przez nich goście spotkali się o godzinie 13.00 w sali Parczewskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Parczewie, to ludzie z potencjałem, pasją, a na pewno umiłowaniem życia. Mimo, że w strukturach organizacji są osoby, które przeszły już na emeryturę, to jednak nadal są aktywne i mają potrzebę samorozwoju i dzielenia się wiedzą z innymi.

- Pracowałam 25 lat w szkole. Najpierw miałam nauczanie początkowe, później uczyłam plastyki. W dość późnym wieku skończyłam Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej. I właściwie od tego momentu zaczęłam tak trochę bawić się w malarstwo różnymi technikami, bo maluję i akwarelą, i pastelami suchymi, akrylem, i farbami olejnymi. Tutaj spotykam ludzi, którzy też mają swoje pasje i zainteresowania. Rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami. Na pewno dużo nam to daje. Ja też pokazuję różne techniki malarstwa, robiliśmy stroiki, decoupage. Koleżanki też mają swoje zainteresowania, jak kółko artystyczne, czy Dyskusyjny Klub Książki - mówi Maria Nastaj, emerytowany nauczyciel, której wystawa prac towarzyszyła wydarzeniu.

Rys historyczny piętnastoletniej działalności uniwersytetu przedstawiła zgromadzonym Zofia Cedrzyńska-Kaczmarska, która w imieniu prezes Ewy Chojnackiej, przewodniczyła całemu spotkaniu. Na jej ręce zaproszeni goście złożyli gratulacje i życzenia dalszych lat owocnej pracy. Podczas uroczystości jubileuszowych seniorzy również wręczyli podziękowania za wieloletnią współpracę dyrektorom i pracownikom instytucji kultury, oświaty i bibliotek.

Aby podkreślić międzypokoleniowy wymiar podejmowanych działań, wydarzenie ubogacił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki w Parczewie, a słuchacze odczytali wiersze znanych polskich poetów oraz wiersze własnego autorstwa.

W wydarzeniu udział wziął Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa oraz dyrektorzy bibliotek i placówek kultury, współpracujący z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.