Parczew

Integracja osób z niepełnosprawnościami w „Osadzie Indiańskiej” w Ostrowie Lubelskim

Region Pt. 29.09.2023 08:20:20
29
wrz 2023

Nauka indiańskiego powitania, poznanie zwyczajów Indian, pokaz rozpalania ogniska przy pomocy łuków ogniowych, nauka strzelania z łuku oraz budowa indiańskiego tipi, to tylko jedne z licznych atrakcji jakie czekały w czwartek, 28 września, na osoby z niepełnosprawnościami z placówek powiatu parczewskiego w „Osadzie Indiańskiej”, na terenie której zostało zorganizowane spotkanie integracyjne.

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie już od wielu lat organizuje różnego rodzaju spotkania dla osób z niepełnosprawnościami z terenu naszego powiatu. Oprócz spotkań integracyjnych dla naszych placówek organizujemy wyjazdy integracyjne i studyjne, różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i wszelkiego typu uroczystości.

Staramy się rok rocznie zorganizować wydarzenie poświęcone innej tematyce, a tym samym pozwolić osobom poznać bliżej uroki naszego regionu i poszerzać ich wiedzę oraz umiejętności. W dzisiejszych Warsztatach udział wzięli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy „Zielony Zakątek”, jak również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Parczewie. W trakcie prowadzonych warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą i życiem Indian, mieli możliwość rozpalenia indiańskiego ognia, strzelania z łuku, czy budowania indiańskiego tipi. Ponadto spotkanie zostało połączone z Dniem Chłopaka, więc na wszystkich czekał specjalnie przygotowany na tę okazję tort, który okazał się wielką niespodzianką. Warsztaty i animacje zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem, zadowoleniem i zaciekawieniem przez osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – relacjonuje Kamila Lisowska, inspektor do spraw osób niepełnosprawnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia latawców. Tu każda grupa musiała wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Był też czas na sesję zdjęciową w indiańskich strojach. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem na świeżym powietrzu.

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie w ramach realizacji zadań Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Parczewskim na lata 2021-2025 WARSZTATY i ANIMACJE dla osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu parczewskiego. Całość została sfinansowana z środków przyznanych przez Powiat Parczewski.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Gwiazdeczka Pt. 29.09.2023 05:28:56

Doskonale- świetna zabawa super pomysł.

traper Pt. 29.09.2023 04:39:24

indiański wigwam i klimatyzator ))) dobre, to pewnie Janosik w swojej jaskini miał ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła, 'ach ta wasza mechanizacja..