Parczew

Integracyjne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Parczew

Region Pt. 21.04.2023 14:04:56
21
kwi 2023

Trwa ogólnopolska wielka wiosenna akcja sadzenia lasu pn. „Łączą nas Drzewa”. To już trzecia edycja tej akcji, podczas której uczniowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkinie kół gospodyń wiejskich, strażacy, wszystkie osoby chętne, a przede wszystkim miłośnicy przyrody zasadzili na terenie całego kraju dziesiątki tysięcy młodych drzew.

W czwartek, 20 kwietnia, w Nadleśnictwie Parczew odbyło się integracyjne sadzenie lasu. W akcji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie.

- Do tej akcji zaprosiliśmy zarówno Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas z Parczewa, jak i koło wolontariatu, czyli młodzież z Zespołu Szkół z Ostrowa Lubelskiego. Mamy nadzieję, że będzie to integracja i wspólne spędzenie czasu, które przyniesie pozytywny skutek zarówno w wymiarze leśnym, jak i współpracy, bo las łączy – informuje Jowita Czaja, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Parczew.

Uczestnikom wydarzenia udzielony został instruktaż i przy asyście leśników zasadzona została część lasu w miejscowości Makoszka. Podczas akcji sadzone były sadzonki głogu, dębu, klonu, lipy i modrzewia.

- Teren, na którym sadzimy drzewa to powierzchnia powiatrołomowa. Próbowaliśmy ją przez parę lat użytkować cięciami pielęgnacyjnymi. Usuwaliśmy drzewa, które się wywracały, bo miały poderwany system korzeniowy, ale niestety nie odniosło to skutku i musimy ten drzewostan odnowić. Plusem tego wszystkiego jest to, że odnawiamy to gatunkami zgodnymi z siedliskiem. Na tym miejscu powstanie drzewostan mieszany, dlatego mam nadzieję, że za kilka lat będzie tu piękniejszy las niż do tej pory – mówi Piotr Pniak zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Parczew.

Pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie drzew i zjednoczenie ludzi wokół przyrody, która jest naszym dobrem narodowym.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.