Parczew

Jakimi zmianami zaskoczy nas Gmina Parczew w 2024 roku?

Region Pt. 05.01.2024 07:36:06
05
sty 2024

Nowy rok w gminie Parczew przyniesie kolejne inwestycje, które niewątpliwie przyczynią się do poprawy infrastruktury miasta i staną się szansą na podniesienie jego potencjału ekonomicznego oraz rozwoju przedsiębiorczości. Daje to nadzieję, że utworzenie kolejnego przedszkola, czy żłobka poprawi sytuację młodych ludzi i zmniejszy migrację do większych aglomeracji.

- W tym roku budżet Gminy Parczew jest budżetem rekordowym, jeżeli chodzi o kwoty, jakie mamy do dyspozycji w planie finansowym na kolejny rok. Wynika to z tego, że chcemy zrealizować szereg inwestycji - mówi Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa.

Jak twierdzi burmistrz, najważniejszą inwestycją będzie modernizacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obiekt nie jest w dobrym stanie, ale dzięki środkom rządowym, w ramach Polskiego Ładu, Gmina Parczew pozyskała środki, a teraz przygotowuje się do przetargu. Zostaną wymienione siedziska, zmodernizowana płyta, zostanie wykonane zadaszenie, jak również oświetlenie i odwodnienie płyty. Odrębną inwestycją jest modernizacja sceny na terenie MOSiR, ale na nią gmina również uzyskała dofinansowanie.
- Kolejną dużą inwestycją, szczególnie ważną z punktu widzenia przedsiębiorczości w naszym mieście, jest budowa ulicy Polnej. Dwa lata temu Starostwo Powiatowe przekazało tę ulicę, która znajduje się w opłakanym stanie, Gminie Parczew i dlatego zachodzi konieczność przebudowy tej drogi stanowiącej ważną arterię komunikacyjną dla naszych przedsiębiorców. Przy tej ulicy znajdują się największe zakłady pracy. Na tę inwestycję również pozyskaliśmy środki rządowe w wysokości blisko 16 mln złotych – wyjaśnia Paweł Kędracki.

Inne działania, które mają być wykonane w 2024 roku przy ulicy Polnej to budowa parkingu na osiedlu oraz przy nowym cmentarzu, a także powstanie placu zabaw. W planach jest również przebudowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Gmina Parczew skorzystała z prawa pierwokupu i wykupiła budynek. W tym miejscu gmina chce zorganizować 6 - oddziałowe przedszkole oraz żłobek. Prace projektowe już trwają, całość realizacji będzie na przełomie roku 2024/2025.

Tereny wiejskie również doczekają się działań poprawiających funkcjonowanie ich mieszkańców.

- Chcemy przebudować ujęcia wody zarówno w Woli Przewłockiej, jak też i w Tyśmienicy. Wartość projektu to ponad 6 mln złotych. Prace rozpoczną się w tym roku, a zakończą w przyszłym. Szczególnie przebudowa ujęcia wody w Woli Przewłockiej jest ważna, gdyż chcemy aby woda z tego ujęcia była doprowadzona do miasta i stanowiła niejako zabezpieczenie i drugą drogę zasilania w wodę dla naszych mieszkańców. To ważna inwestycja z punktu społecznego i z punktu bezpieczeństwa dla naszych mieszkańców – informuje burmistrz.

Jak podkreśla Paweł Kędracki, przed gminą czas wytężonej pracy związanej z procedurami przetargowymi, a następnie z realizacją projektów. Są to jednak zadania niezwykle ważne i społecznie potrzebne.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.