Parczew

KGW Górczanie powalczy o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Region Śr. 29.05.2024 07:51:23
29
maj 2024

Ruszyła IV edycja Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Jego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Konkurs, który przeprowadzony jest w dwóch etapach: wojewódzkim i ogólnopolskim, jest inicjatywą Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która również objęła go Honorowym Patronatem. 29 czerwca odbędzie się etap ogólnopolski, w którym udział wezmą finaliści etapu wojewódzkiego. Województwo lubelskie, w finale konkursu, reprezentować będzie Koło Gospodyń Wiejskich Górczanie w Górkach w gminie Sosnowica.

- Nasze Koło istnieje od 6 lat. Przez te kilka lat rozwijamy się, promujemy nasze dziedzictwo, nasze stawy, lasy, jeziora. Początkowo nie było dotacji, więc pozyskiwaliśmy środki od sponsorów. Naszą pierwszą imprezą była Choinka w Górkach, która kiedyś była wydarzeniem cyklicznym. Teraz odnowiliśmy organizację Choinki dla dzieci. Potem brałyśmy udział w dożynkach. Wiłyśmy wieniec dożynkowy, startowałyśmy w konkursie i na Dożynkach Powiatowych w Parczewie zajęłyśmy trzecie miejsce. Spełniamy się kulinarnie, do tego przyczyniają się członkowie naszego Koła. Jest nas 37 osób, w tym czterech panów - informuje Justyna Kawulka przewodnicząca KGW w Górkach.

Tematem przewodnim zmagań konkursowych są „Polskie tradycje wielkanocne”. W etapie ogólnopolskim Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentować muszą dwa specjały kuchni regionalnej, jedną autorską potrawę przygotowaną przez Koło, przystawkę przyrządzoną zgodnie z tradycją wielkanocną i jedną potrawę słodką oraz obrzęd/zwyczaj Wielkanocny charakterystyczny dla regionu reprezentowanego przez Koło, w formie inscenizacji słowno-muzyczno-ruchowej o czasie nie dłuższym niż 4 minuty.

Patronat medialny nad IV edycją Konkursu objęło Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.