Parczew

Miasto Parczew podsumowało realizację „Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017 – 2023”

Region Czw. 29.02.2024 09:18:28
29
lut 2024

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie miasta, dyrektorzy instytucji miejskich, organizacje pozarządowe, działacze samorządowi, mieszkańcy i młodzież wzięli udział w konferencji podsumowującej projekt dotyczący realizacji „Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017 – 2023”. Spotkanie odbyło się we wtorek, 28 lutego, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Parczewie.

Wydarzenie miało na celu nie tylko podsumowanie procesu opracowania i wdrożenia „Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017-2023”, ale stanowiło też dobrą okazję do zapoznania mieszkańców z założeniami do jego kolejnej edycji.

- Chyba w ostatnich kilkunastu latach nie było takiego dużego programu, który by angażował tak wiele instytucji, celem poprawy jakości życia mieszkańców. Program rewitalizacji obejmował dziewięć inwestycji począwszy od modernizacji centrum miasta, poprzez remonty parkingów, budowę, czy też stworzenie nowego miejsca spotkań dla mieszkańców, po dawnym Osiedlowym Domu Kultury, czyli Centrum Spotkań Międzypokoleniowych, wreszcie „Stara Kotłownia”, gdzie również ma możliwość korzystania z niej młodzież. Projekt rozpoczął się w 2019 roku, zakończył w 2023, ale tak naprawdę prace przygotowawcze zaczęły się dużo wcześniej – informuje Paweł Kędracki Burmistrz Parczewa.

W ramach programu rewitalizacji zostało przebudowane centrum miasta. Dzięki temu powstało nowe miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Jak poinformował burmistrz, co roku, w ramach różnego rodzaju działań kulturalnych przez Plac Wolności przewija się kilkanaście tysięcy osób. W czasie konferencji Paweł Kędracki zwrócił uwagę, że przebudowa centrum miasta, z uwagi na nadzór konserwatorski, wymagała ogromnego trudu i mimo kontrowersji, jakie wzbudza, została wybrana najbardziej optymalna wersja. Przebudowany i zrewitalizowany także został Pomnik Niepodległości przy ulicy Wojska Polskiego wraz z przyległym do niego terenem. Problemy stanowiła także przebudowa dawnego parku przy ulicy 11 Listopada. Ostatecznie udało się przebrnąć przez wszelkie trudności i dziś ma on nowy wygląd. Kolejnym miejscem spotkań mieszkańców stał się park przy ulicy Ogrodowej i Kościelnej, który został na nowo zaaranżowany i dostosowany w dużej mierze dla rodzin z dziećmi. Całkowicie został przebudowany parking przy szpitalu, co zdecydowanie poprawiło jakość funkcjonowania nie tylko samego szpitala, ale przede wszystkim osób, które odwiedzają pacjentów i korzystają z usług przychodni. Burmistrz podkreślił, że projektem który najbardziej absorbował, była rewaloryzacja jadłodajni miejskiej wraz z nadaniem jej nowych funkcji społecznych. Tym budynkiem, na potrzeby mieszkańców, będzie dysponował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Parczewie. Miasto stało się też bardziej bezpieczne poprzez zrewitalizowanie centrum obsługi monitoringu przy ulicy 11 Listopada.

We wtorkowym spotkaniu wzięły udział osoby, które odpowiadają bezpośrednio za przygotowanie programu i za przygotowanie dokumentów, które są niezbędne do tego, by miasto mogło starać się o kolejne środki w ramach Funduszy Europejskich. Oprócz Burmistrza Parczewa Pawła Kędrackiego, który dokonał podsumowania powziętych działań, podczas konferencji głos zabrali Jacek Skałecki z Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL w Lublinie oraz Kinga Jaworska reprezentująca EKO-GEO Consulting Marek Biłyk.





Zdj. EZG i Gmina Parczew
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.