Parczew

Mieszkańcy Rudna w hołdzie ofiarom zbrodni niemieckiej w 1940 roku

Region Pon. 29.05.2023 18:31:57
29
maj 2023

W niedzielę 28 maja Mszą świętą na cmentarzu parafialnym rozpoczęły się obchody upamiętniające zbrodnię jaka została popełniona w czasie okupacji na ludności cywilnej w Rudnie 30 maja 1940 r. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy wsi, rodziny pomordowanych oraz zaproszeni goście.

30 maja 1940 r. to dla mieszkańców wsi Rudno jedna z ważniejszych dat. Tego dnia Niemcy zabrali ze wsi 50 mężczyzn i rozstrzelali ich, strzałem w tył głowy, w pobliskim lesie koło wsi Planta. Był z nimi również ówczesny proboszcz parafii Rudno ks. Roman Ryczkowski. Zwłoki zostały pochowane na miejscu, w zbiorowej mogile, i dopiero w 1945 r. ekshumowano je i złożono na cmentarzu. Na miejscu kaźni został postawiony krzyż.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym odczytaniem referatu, zawierającego zeznania Niemców, którzy byli świadkami tego mordu, pochodzące z archiwów niemieckich w Hamburgu.

- Tych treści referatu mieszkańcy jeszcze nie słyszeli. Ja dotychczas znałem też tylko opowiadania mieszkańców o tych wydarzeniach, które miały miejsce 83 lata temu. Historycy natomiast dotarli do zeznań SS-manów, którzy byli świadkami tego mordu. Wydarzenie to jest opisane bardzo szczegółowo, jak ich rozstrzeliwano, jak tych ludzi traktowano. Jest też wzmianka o ks. Romanie Ryczkowskim ówczesnym proboszczu, ponieważ Niemcom zależało, aby zgładzić ludzi młodych, wykształconych, którzy mogli podjąć walkę z okupantem. To dla mieszkańców Rudna jest mocne doświadczenie, dlatego co roku, w rocznicę tych wydarzeń gromadzimy się na modlitwie. W tym roku starałem się podkreślić podczas Mszy świętej, że modlimy się też za wrogów, za nieprzyjaciół, za tych którzy wydali rozkazy, aby mieszkańców Rudna rozstrzelać – podkreśla ks. Dariusz Denisiuk, proboszcz parafii Rudno.

Po Mszy świętej sprawowanej przez Ks. Prałata Romana Wiszniewskiego, ks. Kanonika Henryka Kalitkę – proboszcza parafii Wohyń oraz proboszcza parafii Rudno ks. Dariusza Denisiuka mieszkańcy i goście zgromadzili się na terenie świetlicy wiejskiej. Tam podczas spotkania patriotycznego odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Związku Piłsudczyków RP oraz miejscowego chóru.

Jak zapewnia Małgorzata Semeniuk, mieszkanka wsi i współorganizatorka przedsięwzięcia, w tym roku uroczystości podzielone są na trzy dni:
- Obchody w tym roku, trwają trzy dni. Dziś spotkaliśmy się na uroczystej Mszy świętej na cmentarzu parafialnym obok mogiły pomordowanych. Drugi dzień, to jest poniedziałek, o godz. 9.00 odbędzie się apel i konkurs historyczny dla uczniów klas IV – VIII z terenu naszej gminy organizowane przez Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej w Rudnie. We wtorek odbędą się biegi i rywalizacja sportowa przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. O godzinie 18.00 mieszkańcy wezmą udział w Marszu Pamięci, który wyruszy spod kościoła do Miejsca Mordu w Lesie Planta.

Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych NOWEFIO na lata 2021-23.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Stanislaw Lisiecki Śr. 28.06.2023 08:42:38

Panu BOGU - z głębi serca dziękuję, że dane mi było (na stare lata) wraz z moją Żoną oraz siostrą Elą i szwagrem Heniem - uczestniczyć w tak waznych dla mnie Uroczystoscich związanych z 83 Rocznicą Tragedii Mieszkańców Rudna, w której "niemcy" - strzałem w tył glowy - zamordowali m.in. dwóch Braci (21 i 26 lat) mojej s.+p. MAMY (z d. Szczygieł). CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. Niech dobry BÓG da Im WIECXNE NIEBO.