Parczew

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie parczewskim

Region Niedz. 12.11.2023 15:06:37
12
lis 2023

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest najlepszą okazją do tego, aby uczcić pamięć bohaterów narodowych, tych którzy zginęli w obronie ojczyzny i cieszyć się wolnością oraz suwerennością. Z tej okazji w powiecie parczewskim, podobnie jak w wielu innych miejscowościach naszego kraju, odprawiono Msze święte w intencji ojczyzny, a także zorganizowano marsze, akademie i koncerty.

W Parczewie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.20 zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji na Placu Wolności. Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby tam złożyć wiązanki kwiatów. O godz. 11.00 w Bazylice Mniejszej odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny. Dalsze uroczystości miały miejsce przy Pomniku Niepodległości.W Gminie Jabłoń świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w intencji ojczyzny, którą odprawił ks. Mariusz Dziewulski. Po Eucharystii poczty sztandarowe, delegacje oraz wszyscy obecni udali się na cmentarz parafialny pod mogiłę Kleeberczyków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Tam, po modlitwie, którą poprowadził ks. Zbigniew Szyprowski, proboszcz parafii św. Tomasza Biskupa z Willanowy w Jabłoniu i przemówieniach zostały złożone wieńce i zapalone znicze. Kwiaty złożono również pod pomnikiem Piotra Strzyżewskiego pułk. Wojsk Polskich.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Chóru „Ten Ton” Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Powiatowy w Parczewie, zespołu ludowego „Kalina” z Jabłonia oraz wszystkich zgromadzonych na obchodach Święta Niepodległości. Po koncercie złożono jeszcze wieńce i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, tablicą pamiątkową przy UG i pomnikiem poświęconym żołnierzom, którzy zginęli podczas Bitwy pod Jabłoniem i na mogile dwóch nieznanych żołnierzy SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga poległych w tej samej bitwie, a pochowanych na cmentarzu w Paszenkach.Msza święta o godz. 10.00 rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Siemień. Po Eucharystii poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod „Murem Pamięci”. Dalsza część spotkania odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu. Tam, podczas części artystycznej, można było wspólnie z zespołami ludowymi z całej gminy, wykonać pieśni patriotyczne. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Niepodległa Polska oczami młodego patrioty”, a zwycięzcom wręczono nagrody. Część artystyczną zakończył koncert zespołu „Góras Fidecki Zdolski Patriotycznie”.W Gminie Dębowa Kłoda uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się już w czwartek, 9 listopada. W Gminnym Ośrodku Kultury w Dębowej Kłodzie dzieci klas od II do IV pisały Dyktando o Pióro Wójt Gminy Dębowa Kłoda. W piątek, 10 listopada swoje umiejętności ortograficzne sprawdzały dzieci od klasy V do VIII oraz dorośli. Mszą świętą o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Dębowej Kłodzie, którą w intencji ojczyzny, sprawował proboszcz ks. kanonik Tomasz Kostecki rozpoczęto w sobotę, 11 listopada, główne uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy świętej złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy Urzędzie Gminy. Tego dnia w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kodeńcu Eucharystia sprawowana była przez ks. Ireneusza Zielińskiego, proboszcza tutejszej parafii. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Kodeńcu. Na uroczystości przybyły delegacje reprezentujące samorząd powiatowy i gminny, strażacy, przedstawiciele instytucji kultury i oświaty oraz mieszkańcy.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.