Parczew

O ekologii i nie tylko. Wielopokoleniowe sprzątanie w Górkach

Region Pon. 16.10.2023 08:58:05
16
paź 2023

Górki to mała miejscowość w gm. Sosnowica, jednak jej mieszkańcy działają aktywnie i robią wiele, aby sobie, ale przede wszystkim dzieciom zapewnić godne warunki życia i rozwoju. Ponadto angażując dzieci w różne działania sprawiają, że najmłodsi spędzają czas aktywnie, nie przed komputerem czy telefonem. W sobotę, 14 października mieszkańcy wsi zebrali się, aby posprzątać swoją miejscowość. Do akcji włączyło się także Nadleśnictwo Parczew.

- Akcja sprzątania Górek rozpoczyna projekt „Zakorzenione – liderki dla środowiska”. To jest projekt, który obejmował osiem województw. Z wszystkich napisanych projektów wyłoniono 89, które zakwalifikowały się do programu i zostały przydzielone granty. 66 z nich zostało nagrodzonych, w tym właśnie mój. Działania dotyczą ekologii i dbałości o środowisko. Oprócz sprzątania miejscowości odbędą się również warsztaty z robienia woskowijek, czyli materiałowych, bawełnianych ściereczek, które pokrywa się woskiem pszczelim, a ten z kolei ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i bardzo dobrze zabezpiecza żywność. Jest to taki woreczek wielokrotnego użytku zamiast folii spożywczej. Warsztaty takie planuję w naszej świetlicy w Górkach, w Gminnym Ośrodku Kultury w Sosnowicy oraz w Kole Gospodyń Wiejskich Stary Orzechów. Podczas warsztatów będziemy rozmawiać o ekologii – mówi Agnieszka Chmielewska, sołtys wsi Górki i pomysłodawca działań.

W sprzątanie miejscowości zaangażowały się całe rodziny, które po dokładnym uprzątnięciu terenu spotkały się na boisku, aby przy wspólnym ognisku porozmawiać o kolejnych przedsięwzięciach.

Każdy uczestnik akcji otrzymał butelkę filtrującą zakupioną z projektu.

Organizatorem akcji był sołtys wsi Górki oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Górzanie” z Górek.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.