Parczew

Oszustwo podczas inwestycji w odnawialne źródła energii

Region Pt. 05.07.2024 16:28:59
05
lip 2024

70-latek stracił ponad 10 000 zł, które chciał „zainwestować” w odnawialne źródła energii. Mieszkaniec powiatu parczewskiego znalazł ogłoszenie na portalu społecznościowym, a następnie uwierzył fałszywemu konsultantowi, wpłacając sukcesywnie kolejne pieniądze na wskazaną platformę. Dopiero podczas wypłaty okazało się, że konto zostało zamknięte.

W czwartek, 4 lipca do parczewskiej komendy zgłosił się 70-letni mieszkaniec powiatu, który powiadomił o oszustwie podczas inwestycji w odnawialne źródła energii. Mężczyzna usłyszał o możliwości inwestycji w akcje jednego z dostawców prądu. Zainteresowany chęcią wypracowania zysku na jednym z portali społecznościowych znalazł ogłoszenie. Mężczyzna wypełnił formularz zgłoszeniowy, po czym oczekiwał na kontakt doradcy.

Niebawem do 70-latka zadzwonił konsultant, który zaproponował zakup akcji w kwocie 995 zł poprzez wpłatę na wskazane konto bankowe. Równocześnie mężczyźnie został przydzielony indywidualny doradca finansowy, była to kobieta. Oszustka dokładnie instruowała 70-latka kiedy i w jaki sposób powinien dokonywać dodatkowych wpłat w celu zwiększenia wartości akcji, co czynił. Ponadto mężczyzna otrzymał dostęp do fałszywego konta na platformie inwestycyjnej, gdzie mógł monitorować saldo.

W marcu otrzymał pismo, że w wyniku wysokiego wzrostu stóp procentowych oraz salda na koncie należy uiścić podatek. Mężczyzna skontaktował się z działem księgowości, w którym zyskał pewność, że po jego uiszczeniu otrzyma połowę zwrotu oraz możliwość wypłaty kapitału.

Kiedy 70-latek postanowił wypłacić zgromadzone pieniądze w kwocie ponad 10 tysięcy złotych i zalogować się na konto, okazało się, że strona internetowa, z której korzystał nie działa, a jego konto zostało zawieszone.

Mężczyzna skontaktował się również z prawdziwą grupą energetyczną, gdzie uzyskał informację, iż na jego dane nie ma zakupionych akcji, zapewne padł ofiarą oszustwa i sprawę należy zgłosić na policję.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas zakupu akcji grup energetycznych. Decydując się na inwestycję przez Internet należy rzetelnie sprawdzić źródło, z którego pochodzą oraz jego wiarygodność, kierując się zdrowym rozsądkiem.

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.