Parczew

Parczew: Eliminacje Powiatowe do 58. Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Region Pon. 22.04.2024 13:24:30
22
kwi 2024

Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla kultury ludowej. Ma on na celu popularyzację i ożywienie tradycji muzycznych, a ponadto, dzięki tym spotkaniom udaje się udokumentować i upowszechniać tradycyjny styl śpiewu i muzykowania, jak również ochronić prawdziwy repertuar ludowy. W sobotę, 20 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie odbył się Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Do konkursu zgłaszają się kapele ludowe, których skład i repertuar odpowiada tradycjom regionu, instrumentaliści grający na instrumentach tradycyjnych, śpiewacy, a także zespoły śpiewacze bez towarzyszenia instrumentalnego oraz młodzi „uczniowie” wraz ze swoimi „mistrzami”. Poprzez udział w przeglądzie jego uczestnicy kultywują rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości zachowując melodię, gwarę, tradycyjne instrumenty muzyczne oraz strój regionalny.

- W tym roku do przeglądu zgłosiło się pięć zespołów z terenu powiatu parczewskiego oraz w kategorii „Mistrz i uczeń” zgłosił się jeden mistrz z dwiema uczennicami. W skład komisji oceniającej wchodzą pracownicy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (…) Brane jest pod uwagę przede wszystkim ludowość, twórczość konkretnego regionu, z którego zespoły pochodzą. Zawsze jest z nami profesor Jan Adamowski, który bardzo skrupulatnie ocenia te zespoły, daje wskazówki. Zawsze później są konsultacje – informuje Ewelina Szymańska dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Parczewie.

W przeglądzie wojewódzkim powiat parczewski będzie reprezentował zespół śpiewaczy „Sosna” z Sosnowicy oraz Marzena Zieńczuk – mistrz, z uczennicami z zespołu „Jabłoneczka” z Jabłonia.

Eliminacje powiatowe odbywają się od 6 kwietnia do 18 maja. Na 19 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaplanowany jest przegląd wojewódzki. Natomiast w dniach 20-23 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 58. Ogólnopolski Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Organizatorem wydarzenia byli Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Parczewie.Zdj. Powiatowa Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Parczewie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.