Parczew

Parczew uhonorował Dębem Katyńskim por. Bazylego Uruskiego

Region Pt. 14.04.2023 11:29:02
14
kwi 2023

W środę, 12 kwietnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Parczewie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji upamiętnienia Dębem Katyńskim por. Bazylego Uruskiego w 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.

Program sesji obejmował wystąpienie burmistrza Parczewa Pawła Kędrackiego oraz wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Wśród prelegentów znaleźli się dr hab. Mirosław Szumiło prof. UMCS z referatem „Zbrodnia Katyńska” oraz Stanisław Jadczak, który przybliżył zgromadzonym postać Bazylego Uruskiego w referacie „Bazyli Uruski i ofiary Zbrodni Katyńskiej z Ziemi Parczewskiej”.

Bazyli Uruski był żołnierzem, strażakiem, wychowawcą młodzieży i nauczycielem zamordowanym w Katyniu w 1940 roku. Pracował w 7-klasowej Szkole Powszechnej nr 1 im. Stanisława Staszica w Parczewie (dzisiaj placówka handlowa przy ul. Wojska Polskiego). Nauczając w szkole Uruski angażował się w życie lokalnej społeczności. Prowadził drużynę harcerską (im. księcia Józefa Poniatowskiego), angażował się w działalność krajoznawczo – turystyczną i sportową. Wstąpił do Straży Pożarnej i w końcu lat 20-tych został jej komendantem. Uczestniczył w wojnie obronnej Polski, w 1939 r. jako podporucznik 34 pułku piechoty w Białej Podlaskiej.

Sesja zakończyła się posadzeniem Dębu Pamięci przy pomniku Niepodległości znajdującym się na ul. Wojska Polskiego. Spotkanie uświetniła część artystyczna wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.