Parczew

Pasja i tradycja przepisem na II miejsce w finale „Bitwy Regionów”

Region Wt. 17.10.2023 11:39:51
17
paź 2023

Niektórzy są rolnikami, niektórzy zaś pracują zawodowo, a jeszcze inni wykonują rękodzieło. Są pasjonatami, którzy nade wszystko kochają swój region i tradycje z nim związane. Kultywują zwyczaje dziadków i ojców, a wspomnienia z dzieciństwa sprawiły, że potrawa, którą przygotowali przyczyniła się do zajęcia II miejsca w wielkim finale „Bitwy Regionów” edycja 2023, który odbył się 7 października w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim.

- Nasze koło nazywa się Drużna sprzed Olszyny, ponieważ identyfikujemy się z tymi drzewami, które otaczają naszą wieś z każdej strony. Koło założyliśmy we wrześniu 2022 roku, bardzo spontanicznie, na jednym z podwórek. Nie mamy żadnej świetlicy wiejskiej, nie mamy swojej straży, nie mamy miejsca, w którym moglibyśmy się spotykać. Zarejestrowanie koła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymaga jedynie adresu i siedziby. Ponieważ może to być prywatny adres, my tak zrobiliśmy. I cieszymy się, że odważyliśmy się na to. Samo powołanie koła spowodowane było tym, że wieś zaczęła się odmładzać. Mamy małe dzieci, najstarszy mój syn ma 10 lat, więc chcieliśmy coś zrobić, głównie dla nich. Tak naprawdę pytając naszych rodziców, członkowie koła stwierdzili, że przez jedno pokolenie, przez te trzydzieści lat w naszej wsi nic się nie działo - relacjonuje Agata Korpysz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kudrach.

Do tej pory, w samej wsi, zorganizowano już trzy pikniki. Pierwszą, ważną inicjatywą, jaką podjęło Koło Gospodyń Wiejskich w Kudrach było upieczenie gigantycznej szarlotki - ponad dwa metry kwadratowe ciasta, z którą członkowie stowarzyszenia wystąpili na Dniu Jabłka w Jabłoniu. Na wiosnę, wspólnie z innymi wioskami, odtworzono tradycję robienia dużych palm wielkanocnych. Kolejną inicjatywą było wzięcie udziału w „Bitwie Regionów”. Pierwszy etap odbył się w Parczewie i połączony był z Jarmarkiem Jagiellońskim. Wygrana była zaskoczeniem, ale pokazała też, że młode koło, pełne pomysłów ma duże szanse, aby wygrać. W etapie wojewódzkim wzięło udział 20 kół, które zwyciężyły etap powiatowy. Do ogólnopolskiego etapu „Bitwy Regionów” przystąpiło 16 Kół Gospodyń Wiejskich. Gospodynie, reprezentujące powiat parczewski, zajęły II miejsce serwując udziec z indyka, wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym.

- Danie zaprezentowane w „Bitwie Regionów” było daniem, które gdzieś zapadło mi w głowie z dzieciństwa. Gamzę, moja babcia, zawsze przy pomocy dziadka, przygotowywała na piecu kaflowym. Ziemniaki ubijała metodą „na ucho”, czyli jak ziemniaki były gotowe, to wydawały odpowiedni dźwięk. Udziec, to taki dodatek, bo kiedyś na wsi po podwórku biegały indyki, a kapusta kiszona była w każdym domu. Grzyby, w tym lejkowiec dęty, który występuje w naszych lasach, jest bardzo aromatyczny i to wszystko w połączeniu dało nam sukces – mówi Sylwia Kropiwiec – Wójciuk.

Wieś Kudry liczy 77 mieszkańców z czego 48 osób jest w kole, 26 kobiet i 22 mężczyzn.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.