Garwolin

Powiat garwoliński: prawie 3,5 mln zł z WFOŚiGW trafi do samorządów

Region Wt. 30.05.2023 08:37:03
30
maj 2023

Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła, zadania z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody oraz usuwanie azbestu – to projekty, które dofinansuje na terenie powiatu garwolińskiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Fundusz przeznaczy na ten cel blisko 3,5 mln zł. 29 maja podpisane zostały umowy dotacyjne z beneficjentami.

- Są to umowy w ramach kilku programów, które Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w bieżącym roku ogłosił. Pierwszy z nich, to są rodzinne pikniki edukacyjne. Tylko na teren Mazowsza, dla każdej jednostki samorządu terytorialnego, w tym i gminy i powiatu, trafi łączna kwota 10,5 mln zł- mówi wiceprezes WFOŚiGW i dodaje, że każdy samorząd mógł i skorzystał z dofinansowania pikniku kwotą 30 tys. zł, bez alokacji własnych środków. Ponadto w ramach tego zadania gmina Borowie otrzymała 90 tys. zł na tworzenie ścieżki edukacyjnej w Słupie Pierwszym, taką samą kwotę gmina Garwolin na „Tworzenie ścieżki edukacyjno- ekologicznej w Górkach”, a Ochotnicza Straż Pożarna na podobną ścieżkę w Miętnem. Również 90 tys. zł dostanie gmina Górzno na utworzenie ścieżki ekologicznej, gmina Łaskarzew na budowę ścieżki w Budach Krępskich parafia Wniebowzięcia NMP w Maciejowicach na budowę ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej, miasto i gmina Pilawa na V etap budowy ścieżki edukacyjno – ekologicznej oraz 74 855 zł na wykonanie nasadzeń oraz zabiegów pielęgnacyjnych na terenach zielonych w gminie.

Modernizacja oświetlenia i wymiana źródeł ciepła

- Dodatkowo, w odpowiedzi na rosnące ceny energii elektrycznej, uruchomiliśmy po raz kolejny program, w ramach którego samorządy mogły wnioskować do WFOŚiGW o 300 tys. zł na modernizację oświetlenia oraz wymianę źródła ciepła- uzupełnia prezes Mokrzycka. I po 300 tys. zł otrzymają miasto Garwolin, miasto i gmina Pilawa oraz gmina Miastków Kościelny. Za uzyskane środki samorządy przeprowadzą modernizację oświetlenia zewnętrznego. Gmina Górzno zredukuje zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ograniczy emisję, na co uzyskała z Funduszu 269 022 zł, gmina Borowie w swoich obiektach zmodernizuje oświetlenie, dzięki dotacji w wysokości 243 774. Do gminy Maciejowice trafi 134 865 zł dotacji na wymianę starych opraw i źródeł oświetlenia ulicznego. Gmina Garwolin przeprowadzi modernizację oświetlenia drogowego, na które otrzymała 131 795 zł dotacji, natomiast gmina Trojanów dzięki dotacji w wysokości 112 500 zł zmodernizuje oświetlenie w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych na swoim terenie. Modernizację oświetlenia drogowego przeprowadzi też gmina Żelechów, do której trafi 99 316 zł.
Na usuwanie wyrobów zawierających azbest, do 14 miast i gmin trafi 425 889 zł.

Samorządy korzystają z programów

Obecny podczas podpisywania umów wicepremier Henryk Kowalczyk wiele mówił o programach realizowanych przez Fundusz oraz podziękował samorządom z powiatu garwolińskiego za skuteczne pozyskiwanie środków na zadania z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony powietrza, modernizację oświetlenia i inne, które są skierowane do mieszkańców. Senator Maria Koc również przypomniała, że powiat i gminy powiatu garwolińskiego korzystają z powodzeniem ze wszystkich dostępnych programów rządowych, a efekty tego widać po rekordowych środkach, jakie płyną do samorządów. Podziękowania przekazali również posłowie Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak. Starosta Mirosław Walicki zauważył, że na sali konferencyjnej starostwa, w ciągu ostatnich dwóch lat podpisywane były umowy na dofinansowanie różnych zadań z budżetu państwa, których ogólna kwota jest oszałamiająca.

Oprócz wymienionych w tekście, w spotkaniu udział wzięli dyrektor wydziału zamiejscowego WFOŚiGW GW w Siedlcach Agnieszka Kiliańczyk, wicestarosta Marek Ziędalski, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, skarbnicy.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Marcinek Wt. 30.05.2023 04:58:37

20 zdjęcie od końca jest super.

Ikusia Wt. 30.05.2023 11:25:52

Fotograficzna Nagrody Pulitzera należy się autorowi tegoż zdjęcia.

Piotruś Pan Wt. 30.05.2023 14:52:51

Jeden obrazek a tak wiele mówi.