Parczew

Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Parczewie

Region Wt. 02.05.2023 12:48:35
02
maj 2023

1 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie odbyły się eliminacje powiatowe do 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w dniach 22-25 czerwca.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu jest jednym z najważniejszych wydarzeń służących ochronie folkloru muzycznego. Poprzez eliminacje, których w województwie lubelskim jest około jedenastu, komisja konkursowa wyłania unikatowe zespoły i solistów, którzy wykonują repertuar czysto ludowy, bez akompaniamentu instrumentalnego.

- Eliminacje są takim wydarzeniem, w którym mamy możliwość konfrontacji, spotkania się z zespołami, a także udzielenia im merytorycznej porady. Podczas eliminacji, w różnych regionach naszego województwa, zgłasza się tych zespołów naprawdę bardzo dużo. W niektórych regionach, kultywowanie tej starej tradycji, tych starych przyśpiewek, starych utworów jest na bardzo wysokim poziomie – informuje Andrzej Osuch koordynator Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W Parczewie dopisała bardzo wysoka frekwencja jeśli chodzi o wykonawców. Wszyscy też wystąpili w strojach ludowych. W występach, oprócz starszego pokolenia, zaprezentowała się zarówno młodzież, jak też najmłodsi, co świadczy o tym, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

- Do eliminacji powiatowych zgłosiło się dziewięć zespołów ludowych z terenu powiatu parczewskiego, dwie solistki oraz w kategorii „Mistrz i uczeń” pani Marzena Zieńczuk z dwiema dziewczynkami z zespołu „Jabłoneczka” z Jabłonia. Bardzo budujący jest fakt, że wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Z roku na rok zgłasza się do niego coraz więcej zespołów - podsumowuje Ewelina Rudkowska dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Parczewie.

Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych jest jedną z wielu imprez wpisanych w kalendarz wydarzeń kulturalno – oświatowych powiatu parczewskiego.

- Program wydarzeń kulturalnych mamy bogaty. Uwzględnia on imprezy zarówno dla seniorów, jak i młodzieży, dzieci czy osób niepełnosprawnych. Dzisiejsze spotkanie jest jednym z wielu wydarzeń, które służą promocji naszego regionu i są zaproszeniem dla tych osób, które są zainteresowane naszą bogatą kulturą – zachęca Janusz Zieliński Przewodniczący Rady Powiatu w Parczewie.

W powiatowych eliminacjach wzięły udział: „Echo Dębowej” z Dębowej Kłody, „Sosna” z Sosnowicy, „Kalina” z Jabłonia, „Parczewiacy” z Parczewa, „Lawenda Folk” z Juliopola, „Polesie” z Sosnowicy, „Chmiel” z Chmielowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Paszenkach, Marzena Zieńczuk – mistrz z Gają Paluszkiewicz i Julią Wasiczuk oraz solistki: Danuta Ignatiuk i Ewa Mazurek.

Do etapu wojewódzkiego w kategorii „Zespół” zakwalifikował się zespół ludowy „Echo Dębowej” z Dębowej Kłody, a w kategorii „Mistrz i uczeń” pani Marzena Zieńczuk z Gają i Julią.

Etap wojewódzki odbędzie się 28 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Parczewie.


Inf. Elżbieta Gomółka
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.