Parczew

Rolnicy Powiatu Parczewskiego podziękowali za plony

Region Niedz. 03.09.2023 21:36:10
03
wrz 2023

W niedzielę, 3 września, Mszą świętą o godz. 11.00, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu rozpoczęła się uroczystość Święta Plonów Powiatu Parczewskiego. W wydarzeniu wzięły udział władze powiatu i miasta Parczew, wójtowie poszczególnych gmin z delegacjami, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych i kultury z terenu powiatu parczewskiego, przedsiębiorcy, a także rolnicy i sadownicy.

Mszę świętą w intencji rolników sprawowali, ks. Jacek Nazaruk, dziekan dekanatu parczewskiego, ks. Jan Pieńkosz, dziekan dekanatu wisznickiego oraz ks. Wiesław Sitarski, proboszcz tutejszej parafii, który w wygłoszonej homilii nawiązał do Ewangelii i trudu pracy rolników.

- Chcielibyśmy, aby nasze życie, tu na ziemi, przebiegało bez większych trudów, bez kłopotów, bez cierpienia. Chcielibyśmy, aby było ono spokojne i przyjemne, a najlepiej jeszcze, abyśmy po takim życiu weszli do Nieba. Ale to jest myślenie takie ludzkie. Trzeba nam nauczyć się myśleć po Bożemu. Kochani rolnicy, wy rozumiecie, co to znaczy spojrzenie Boże, dlatego jesteście tutaj w świątyni. I wy, i samorządowcy, i wszyscy inni ludzie, którzy w jakikolwiek sposób z waszej rolniczej pracy korzystają.

Po Mszy świętej zebrani przeszli korowodem dożynkowym na plac przy Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu, gdzie nastąpiło otwarcie imprezy. Zgromadzonych powitał Starosta Parczewski Janusz Hordejuk.

- W dniu dzisiejszym świętujemy, tradycyjnie już w naszym regionie, święto plonów. Odbywa się ono w miejscowości Podedwórze, jednej z najmniejszych gmin naszego powiatu. W ten sposób możemy podziękować wszystkim ludziom, rolnikom i osobom, które angażują się w pracę na roli za to, że mamy plony i możemy z nich szczęśliwie korzystać.

W przemówieniach samorządowcy dziękowali rolnikom za ich codzienny trud. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego Stowarzyszeniu Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie. Podczas wydarzenia swoje stoiska zaprezentowały poszczególne gminy powiatu, instytucje wspierające sektor rolnictwa oraz przedsiębiorcy. Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Antopolu.
Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play.

Organizatorami Dożynek Powiatowych było Starostwo Powiatowe w Parczewie oraz Gmina Podedwórze.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.