Parczew

„Spotkania z Augustem Zamoyskim” w Jabłoniu

Region Śr. 10.05.2023 14:31:49
10
maj 2023

14 maja, w Jabłoniu odbędą się „Powroty Augusta Zamoyskiego”. Spotkanie, zorganizowane w 130. rocznicę urodzin i 53. rocznicę śmierci polskiego rzeźbiarza, odbędzie się na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 Mszą św. w kaplicy pałacowej. W programie przewidziana jest prezentacja wystawy fotograficzno-plastycznej pt. „Pałac w Jabłoniu - historia i codzienność”, która składać się będzie z fotografii pałacu w różnych jego okresach, a także konkursowych prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej im. SGO Polesie w Jabłoniu. Ponadto zobaczyć będzie można program artystyczny „Czy to jawa, czy sen” i wypić kawę w „Kawiarence u Gucia”. Tego dnia zwiedzanie muzeum będzie nieodpłatnie.

- „Spotkania z Augustem Zamoyskim” odbywają się od kilkunastu lat i są organizowane w okolicy rocznicy jego śmieci (zmarł 19 maja 1970r.). W związku z tym, wokół tej daty, raz w roku, organizowana jest okolicznościowa impreza. W tym roku takie spotkanie odbędzie się 14 maja. Zawsze w tym dniu odprawiana jest msza w kaplicy pałacowej w intencji artysty, są organizowane wystawy, sympozja naukowe, koncerty, konkursy, a także są prezentowane programy artystyczne przygotowane przez młodzież uczącą się w naszej gminie. W tym roku mamy tytuł „Powroty Augusta Zamoyskiego” – informuje Barbara Wikło, dyrektor Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu jest jedynym na świecie miejscem upamiętniającym artystę. Galeria gromadzi pamiątki, wspomnienia osób pamiętających rzeźbiarza, jak również opracowania naukowe związane z postacią Zamoyskiego. Oprócz wystaw prezentujących działalność człowieka wielu pasji, organizowane są imprezy, nawiązujące do życia i twórczości artysty urodzonego w Jabłoniu, jak na przykład „Herbatka u Gucia”. Zwiedzający to miejsce mają możliwość poznania życia Augusta Zamoyskiego na podstawie listów, zdjęć, dokumentów folwarcznych i szkiców znalezionych na strychu czworaka w Jabłoniu.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Samorząd Gminy Jabłoń, Szkoła Podstawowa im. „SGO Polesie” w Jabłoniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu, Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jabłońskiej.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.