Parczew

Światowy Dzień Roweru, czyli kilka słów o Parczewskiej Grupie Rowerowej

Region Pon. 03.06.2024 07:38:53
03
cze 2024

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Pomysłodawcą tej inicjatywy był pracujący w Stanach Zjednoczonych polski socjolog i członek młodzieżowej reprezentacji kraju Leszek Sibilski. Rower został uznany za symbol postępu ludzkości oraz rozwoju, który promuje tolerancję, zrozumienie, szacunek, a także kulturę pokoju.

Rower użytkowany jest przez ludzi od dwóch stuleci. Jest dostępnym, niezawodnym i co dziś ważne, przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Coraz większą popularność zdobywa też turystyka rowerowa, która nie tylko poprawia kondycję fizyczną i prawidłowo wpływa na zdrowie, ale również pozwala na dotarcie w te miejsca, w które nie dojedzie się samochodem. Ponadto pozwala na podziwianie widoków, których nie dostrzeże się z okna auta.

Miłośnikami zdrowego stylu życia, którzy oferują najlepszy sposób na odkrywanie i cieszenie się pięknem przyrody i regionów są członkowie Parczewskiej Grupy Rowerowej działającej od 15 lat w powiecie parczewskim.

- Nasza grupa zajmuje się głównie turystyką, aczkolwiek nasz kolega Włodzimierz Oberda zajmuje się również organizacją wyścigów kolarskich, dlatego role w grupie mamy podzielone. Ja zajmuję się turystyką, organizowaniem rajdów i wycieczek rowerowych. Naszym priorytetem jest organizowanie pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę – mówi Wiesława Jańczyk, reprezentująca Parczewską Grupę Rowerową.

Przejazdy rowerowe organizowane są przez najbardziej malownicze odcinki dróg i pozwalają cieszyć się pięknymi krajobrazami, historycznymi miastami oraz przebywaniem w bliskim otoczeniu natury.Zdj. DG, Parczewska Grupa Rowerowa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.