Parczew

Uczcili pamięć pomordowanych żołnierzy z 1939 r. - „Warta Pamięci” w Jabłoniu

Region Niedz. 17.09.2023 12:16:58
17
wrz 2023

W sobotę, 16 września, mieszkańcy gm. Jabłoń uczcili pamięć pomordowanych przez sowietów żołnierzy. W uroczystości wziął udział Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który oddał hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego „Kobryń”, poległym w walce z sowieckim najeźdźcą w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą. Wydarzenie miało miejsce dzień przed rocznicą agresji Rosji sowieckiej na Polskę.

Takie spotkania odbyły się równocześnie o godz. 17.30 w 24 miejscach w czterech województwach Polski wschodniej: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.
- „Warta Pamięci”, to społeczna inicjatywa warta kultywowania, ponieważ jeżeli lokalne społeczności nie będą pamiętać o swoich bohaterach, to któż ma to robić? Tym bardziej cieszę się, że widzę tutaj tak licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości. Chciałbym Państwu serdecznie podziękować za to, że pamiętacie o bohaterskich polskich żołnierzach, którzy bronili Rzeczypospolitej w 1939 r. Cieszy również widok dzieci i młodzieży, którzy są tutaj z nami dzisiaj, bo to wy, za kilkanaście lat, będziecie przejmować od nas pałeczkę pamięci o polskich bohaterach – powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Miejsca, w których zorganizowano „Wartę Pamięci” nie były wybrane przypadkowo. Każde w nich upamiętnia odwagę, umiłowanie wolności i heroizm polskiego żołnierza, a także ludności cywilnej.

- Pochylając dzisiaj głowy nad mogiłą polskich żołnierzy, bohaterów walk z sowieckim najazdem w 1939 roku, oddajemy im cześć i chwałę. Niech żyje w nas pamięć o ich walce, umiłowaniu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Cześć i chwała polskim bohaterom – zakończył wiceprezes IPN.
Organizatorem „Warty Pamięci” są Fundacja Rekonstruktorzy.pl i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Patronat nad Akcją objęły: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Instytut Pamięci Narodowej.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.