Parczew

W gminie Sosnowica uczczono pamięć poległych Powstańców

Region Pon. 21.08.2023 07:17:05
21
sie 2023

Mszą świętą o godz. 17.30 w kościele Trójcy Świętej w Sosnowicy rozpoczęły się obchody upamiętniające 160. rocznicę Bitwy pod Górkami. Podczas potyczki, która miała miejsce 19 sierpnia 1863 roku, zginęło 14 powstańców styczniowych, których mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym.

W miejscu stoczenia bitwy, w sobotę, 19 sierpnia została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa.

- Zbigniew Herbert odnosząc się do pamięci o Żołnierzach Wyklętych napisał: „Nie dajmy zginąć poległym”. My jego słowa możemy odbierać w dużo szerszym kontekście. Możemy je również odnieść do dzisiejszej rocznicy i do wszystkich poległych w Powstaniu Styczniowym. My dzisiaj swoją obecnością nie dajemy zginąć tym, co 160 lat temu polegli w obronie naszej ojczyzny w Bitwie pod Górkami – na wstępie spotkania, przed Eucharystią, powiedział Jarosław Armaciński, jeden z organizatorów wydarzenia.

Po Mszy świętej w intencji poległych Powstańców, którą odprawił proboszcz ks. Sławomir Moreń, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na ich mogile, przez delegacje uczestniczące w uroczystości. Następnie w Górkach została odsłonięta i poświęcona tablica, a dzięki staraniom Nadleśnictwa Parczew obok powstała tablica informacyjna nawiązująca do wydarzeń. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów „Polesie” i „Sosnowica”.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Sosnowica, Nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew oraz Stowarzyszenie „Historyczna Sosnowica”.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.